Ocalić od zapomnienia

Choć przez lata do polskich uzdrowisk nie napływał kapitał, od jakiegoś czasu - wraz z inwestycjami w infrastrukturę i postępującym procesem prywatyzacji - ich wizerunek się poprawia.

Multimedia

Uczestnicy sesji Uzdrowiska w Polsce, odbywającej się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, zwrócili uwagę na konieczność rozszerzenia oferty sanatoriów, wyjścia poza typowe lecznictwo sanatoryjne, wskazując tym samym pole do popisu dla inwestorów prywatnych.

W Polsce do sprywatyzowania pozostało jeszcze siedem spółek uzdrowiskowych. - Prywatyzacja wydaje się najprostszym sposobem na podniesienie rentowności takich nieruchomości. W innym przypadku obiekty te będą "ubogimi siostrami" prywatnych sanatoriów i hoteli -przestrzega Jan Golba, prezes zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, burmistrz Muszyny.

W Polsce działa ponad 40 uzdrowisk, podczas gdy w Niemczech ponad 350, Włoszech - 330 i po ponad 100 w Hiszpanii i Francji. W całej Europie 80% zakładów lecznictwa uzdrowiskowego znajduje się w rękach prywatnych, stanowiąc rentowny biznes. Tymczasem w Polsce te proporcje są zupełnie odwrócone.

Przyzwyczajenia i obawy

Zdaniem Jana Golby, przyczyną tego, że proces prywatyzacji uzdrowisk postępuje w Polsce wolno, są m.in. przyzwyczajenia i obawy ze strony pracowników, członków związków zawodowych i rządu Marcin Chmielewski, prezes zarządu KGHM TFI SA, wskazał też na liczne bariery piętrzące się przed inwestorami, takie jak przerost zatrudnienia, niedoinwestowane obiekty i silne związki zawodowe. Jego zdaniem, to problemy nie do przeskoczenia dla mniejszych inwestorów, ale też stanowiące spory hamulec przed kolejnymi akwizycjami dla takich firm jak KGHM TFI. Wspomniał jednak o niezaprzeczalnych walorach polskich uzdrowisk, takich jak ich lokalizacja i zasoby naturalne.

Jan Golba podkreślił jednak, że ośrodki, które pozostały do sprywatyzowania, mają dobrze przygotowaną kadrę, co jest podstawą leczenia uzdrowiskowego i powinny stanowić łakomy kąsek dla inwestorów. Zdaniem burmistrza, warunki dla inwestorów prywatnych są coraz korzystniejsze. W infrastrukturę zewnętrzną - turystyczną, rekreacyjną i komunalną uzdrowisk zainwestowano w ostatnim czasie ponad miliard zł. Barierą wciąż pozostała ich słaba dostępność komunikacyjna.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH