Jest projekt nowego programu zapobiegania krwawieniom u dzieci z hemofilią

Narodowy Fundusz Zdrowia opracował jednolity program zdrowotny, który miałby łączyć zadania dotychczasowego Narodowego Programu Leczenia Hemofilii na lata 2005-11 z programem NFZ zapobiegania krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B. Plan zakłada powstanie dwustopniowego systemu leczenia, stworzenie nowego rejestru chorych oraz w pełni bezpłatne leczenie domowe wraz z dostawą koncentratów czynników krzepnięcia do domu chorego.
Pierwotnie NFZ miał rozpocząć finansowanie programu od 2010 roku. Jednak wejście programu w życie jest mało prawdopodobne ze względów finansowych i organizacyjnych.

Pacjenci chwalą, ale...

Brak tworzenia i wdrożenia tego programu od 2010 r. potwierdza resort zdrowia: - Zasady finansowania w roku 2010 programu zdrowotnego "Narodowy Program Leczenia Hemofilii na lata 2005-2011" pozostają bez zmian, tj. wydatki na realizację ww. programu finansowane będą z budżetu ministra zdrowia - czytamy w odpowiedzi resortu na nasze pytania.
- Natomiast Narodowy Fundusz Zdrowia opracował projekt nowej wersji programu "Zapobieganie krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B" z realizacją na rok 2010. Przygotowany projekt programu został przekazany do konsultacji społecznych. Ministerstwo Zdrowia przedłożyło już swoje uwagi do NFZ, który jako jednostka finansująca przedmiotowy program jest za niego w pełni odpowiedzialny i ma decydujący głos w ustaleniu ostatecznej wersji programu - informuje ministerstwo.
Oceniający go dla nas przedstawiciele organizacji pacjentów mówią o potraktowaniu po raz pierwszy leczenia hemofilii we właściwy sposób jako choroby rzadkiej, wymagającej kompleksowego leczenia. Dla nich to pierwszy całościowo napisany program, biorący pod uwagę wszystko: od dystrybucji czynników, po standardy leczenia. Oczekują, że w najbliższym czasie obejmie on również pacjentów pełnoletnich.
Program profilaktyczny dla dzieci to efekt prac resortu z ubiegłego roku. Narodowy Program Leczenia Hemofilii, obejmujący obecnie chorych pełnoletnich, powstał w 2005 roku. We wprowadzeniu autorzy tego programu napisali, iż "organizacja leczenia chorych na wrodzone skazy krwotoczne w Polsce nie wymaga w chwili obecnej modyfikacji. Dystrybucję koncentratów czynników krzepnięcia prowadzą nieodpłatnie Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, dysponujące listami chorych na hemofilię".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH