Polsko-amerykańskie partnerstwo publiczno-prywatne, to biznesowe podejście do medycyny, ale nie do pacjenta

Trzeci już ośrodek Polsko-Amerykańskich Klinik Serca otwarto we wrześniu br., w należącym do miasta Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej. Nowy Oddział Kardiologiczno-Angiologiczny powstał w Zagłębiu - rejonie woj. śląskiego, w którym dotychczas brakowało pracowni badań kardiologii inwazyjnej.
Pacjenci z ostrymi zespołami wieńcowymi z tego terenu będą mogli teraz otrzymać pomoc w czasie nie dłuższym niż określają zalecenia Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, czyli maksymalnie do 90 minut. To bardzo ważne, gdyż znacznie ułatwia dalsze leczenie, rehabilitacja jest tańsza, a wypisany pacjent może wracać do normalnego życia, pracy, a nie staje się przedwcześnie rencistą - mówił po otwarciu oddziału prof. Andrzej Bochenek, na co dzień kierujący I Kliniką Kardiochirurgii w Górnośląskim Centrum Medycznym.

AXIOM UNIWERSALNY

Dąbrowska klinika jest znakomicie wyposażona, a jej "flagowe" urządzenie to angiograf Axiom Artis FC firmy Siemens; służy do zaawansowanej diagnostyki serca i naczyń wieńcowych, m.in. za jego pomocą wykonuje się koronarografię (ocena stanu naczyń wieńcowych) oraz badania określające stan komór serca, ocenę pracy mięśnia sercowego i przepływów krwi.
Angiograf ma również zastosowanie w procesie terapii i służy do wykonywania zabiegów angioplastyki - w obszarze tętnic wieńcowych, mózgowych, aorty i naczyń obwodowych.
Docent Paweł Buszman, prezes Zarządu Polsko-Amerykańskich Klinik Serca: - Możemy przyjmować tu ok. 250 pacjentów miesięcznie, wykonując w tym czasie m.in.
120 angioplastyk. To liczba zabiegów porównywalna z ośrodkami akademickimi, chociaż mamy mniej łóżek, bo trzynaście. Taki jest efekt ekonomiki naszej pracy, czyli 100-procentowego wykorzystania aparatury.

PO CZTERECH LATACH

Jak doszło do tego, że prywatna firma medyczna "ruszyła z kardiologią" w publicznym, a ściślej - w miejskim szpitalu? - Na początku, a więc około czterech lat temu, były pewne wątpliwości ze strony władz Dąbrowy Górniczej. Szczerze mówiąc, te wahania trwały jeszcze do niedawna, ale w końcu radni wyrazili zgodę na to przedsięwzięcie.
Stało się tak dla dobra pacjentów, a nie ukrywam, że jest także wyróżnieniem dla naszego szpitala - stwierdziła Beata Małecka- Libera, dyrektor dąbrowskiego Szpitala Specjalistycznego, a od niedawna także poseł (PO).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH