Obniżka wycen odłożona, pielęgniarki chcą rozmów z NFZ

W 2014 roku finansowanie świadczeńw opiece długoterminowej będzie na ubiegłorocznym poziomie. Taką decyzję podjął Narodowy Fundusz Zdrowia, wycofując się z wcześniejszego projektu rozporządzenia. - To dopiero początek drogi - zapowiada Grażyna Rogala-Pawelczyk, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Liczymy na to, że uda się nam spotkać z NFZ i ustalić katalog świadczeń pielęgniarskich w opiece długoterminowej oraz ewentualną linię podziału pomiędzy świadczeniami dla pacjentów o różnych potrzebach, co być może pozwoli na racjonalne finansowanie świadczeń wykonywanych przez pielęgniarki w opiece długoterminowej - tłumaczy Grażyna Rogala-Pawelczyk.

Sporne rozporządzenie

Przypomnijmy, że 22 listopada 2013 r., NFZ przedstawił do konsultacji projekt zarządzenia dotyczący warunków umów na przyszły rok w zakresie pielęgniarskiej opieki długoterminowej. W projekcie Fundusz proponował m.in. podział czynności na dwie grupy: pielęgniarskie (np. iniekcje, cewnikowanie - tu wycena pozostaje bez zmian) oraz opiekuńcze, np. kąpanie - z wyceną obniżoną o 40%.

Po zdecydowanym sprzeciwie środowiska pielęgniarskiego, 18 grudnia NFZ opublikował zarządzenie (nr 87/2013/DSOZ), w którym ustalono, że do końca 2014 roku będą obowiązywały dotychczasowe zasady rozliczeń, tj. podział na dwa produkty rozliczeniowe: osobodzień w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej dla pacjentów pod różnymi adresami zamieszkania oraz osobodzień w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej dla pacjentów pod tym samym adresem zamieszkania.

- Zmodyfikowany został jedynie zakres sprawozdawanych informacji, w szczególności w zakresie czynności związanych z opieką nad pacjentami w szczególnie ciężkim stanie - wyjaśniał Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy Centrali NFZ.

Potrzeba mądrych rozwiązań

Prezes Rogala-Pawelczyk podkreśliła, że pielęgniarki nie boją się zmian i nie chcą za wszelką cenę bronić swojego uposażenia. Chodzi im jednak o jasne określenie katalogu świadczeń realizowanych w opiece długoterminowej przez pielęgniarki, a przez to zapewnienie opieki pacjentom przewlekle chorym na właściwym poziomie.

- Mało kto zdaje sobie sprawę, że w tej chwili czynności pielęgniarskich, jakie według płatnika realizuje pielęgniarka, jest tylko siedem. Zaliczono do nich m.in. wykonanie iniekcji, pobranie krwi, podanie leku, założenie opatrunku. Tymczasem osoba wymagająca opieki długoterminowej to jest zwykle osoba leżąca, niezdolna do samoopieki, wymagająca intensywnej pielęgnacji - przypomina Grażyna Rogala-Pawelczyk.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH