Dotychczasowe wyniki badań ECAP zdążyły wywołać ogromne poruszenie wśród znawców tematu, ukazując nowe...

Najbardziej uczula nas kurz, co czwarty Polak może być alergikiem, co dziesiąty może chorować na astmę, a ponad połowa chorych na alergie może nie mieć postawionego prawidłowego rozpoznania.
Takie są wstępne wyniki badań przeprowadzanych w Polsce w ramach projektu Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP).
W czerwcu br. opublikowany zostanie plon tych badań. Kierujący projektem profesor Bolesław Samoliński, prodziekan Akademii Medycznej w Warszawie, informuje, że jest to pierwsze z najnowocześniejszych i najważniejszych badań w Europie Środkowej i Wschodniej dotyczących chorób alergicznych. Łącznie przebadanych będzie 22,5 tysiąca osób, a już jest ponad 17 tys.; dodatkowo - jedna trzecia respondentów przeszła bezpłatne badania na obecność alergii. Badania finansują: w 70% Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a w 30% Ministerstwo Zdrowia.

Stereotyp do lamusa

Niemal na każdej stronie internetowej dla alergików znajdują się informacje, że pyłki, m.in. traw, są główną przyczyną uczuleń. Projekt profesora Bolesława Samolińskiego obala takie stereotypy.
- Najbardziej uczula nas roztocze kurzu domowego, a dopiero potem pyłki traw. Prawie 20% Polaków ma zatkany nos. Co czwarty Polak cierpi na katar sienny. Prawie 10 milionów rodaków potrzebuje pomocy alergologa i alergicznych leków - tak w telegraficznym skrócie streszcza wyniki 3-letnich badań profesor Samoliński. - Jeśli nie zaczniemy szybko temu przeciwdziałać, to jawi nam się katastroficzna wizja alergicznej Polski... - ostrzega profesor.
Badanie ECAP - prowadzone przez Zakład Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Akademii Medycznej w Warszawie - zainicjatowane zostało przez Ministerstwo Zdrowia. Projekt jest kontynuacją ogólnoeuropejskich badań. Obejmuje populację ludzi dorosłych w wieku 20-44 lat oraz dzieci w wieku 6-7 lat i 13-14 lat. Autorzy projektu obserwowali zjawisko wzrastającej alergii na świecie. Zachęciło to uczonych do zbadania sytuacji także w Polsce.
Alergia narastała m.in. w Szwajcarii: w 1926 r. był tam tylko 1%, w 1980 r. - już 13,5% osób z alergią. Od początku lat 80. co 10 lat podwaja się populawcja alergików na całym świecie. W UE na walkę z alergią wydaje się ok. 40 mld euro rocznie. W USA - 7 mld amerykańskich dolarów kosztuje tylko terapia kataru.
Specjaliści stwierdzili, że problem alergii coraz częściej dotyczy Polaków. Okazało się, że w latach 90. chorób alergicznych było u nas dwa razy mniej niż obecnie. - Tempo rozwoju alergii w Polsce jest większe niż w innych krajach Europy - alarmuje prof. Samoliński. - Liczę, że badania wskażą przyczynę.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH