Leczenie niewydolności serca trzeba zacząć, jeśli to możliwe, od usunięcia lub korygowania jej przyczyny

Niewydolność serca to zespół objawów spowodowanych uszkodzeniem mięśnia sercowego.
Mówimy o niej, gdy skurcz mięśnia jest za słaby, by ilość krwi wypompowana z komory mogła zaopatrzyć narządy w stopniu wystarczającym do pokrycia aktualnych potrzeb metabolicznych organizmu.
Niewydolność serca jest częstym powikłaniem wielu chorób serca. W języku medycznym mówi się, że jest zejściem różnych schorzeń. Jeśli już do niej dojdzie, może być za późno na leczenie przyczynowe i pełny powrót pacjenta do zdrowia - mówi dr Barbara Zalewska, kardiolog z Centrum Medycznego "Osteomed" w Warszawie.

Rożne postacie

Najczęściej występującymi klinicznie objawami niewydolności serca są osłabienie i łatwe męczenie. Bardzo charakterystyczna jest duszność (subiektywne uczucie braku tchu) pojawiająca się w czasie wysiłku, a w bardziej zaawansowanym stadium - również w spoczynku i podczas snu. Mogą też występować obrzęki nóg (zwykle zlokalizowane w okolicy kostek i goleni), a także pleców (u osób leżących).
Innymi objawami mogą być: wzmożone oddawanie moczu w nocy, suchy kaszel, ochłodzenie kończyn, kołatanie lub nierówne bicie serca, bóle wieńcowe, zawroty głowy i omdlenia podczas wysiłku fizycznego. Niewydolność serca dzielona jest na niewydolność skurczową, w której występuje spadek EF (frakcji wyrzutowej) oraz niewydolność rozkurczową (częsta w chorobie wieńcowej oraz w przerostach mięśnia sercowego).
Niewydolność rozkurczowa charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem późnorozkurczowym w komorze przy jej prawidłowej objętości późnorozkurczowej (w badaniu rentgenowskim sylwetka serca nie powiększona) i prawidłową EF. Obie postacie niewydolności często współistnieją. Niewydolność serca może być ponadto prawokomorowa i lewokomorowa.

Lewa...

Najczęstszą przyczyną niewydolności lewej komory jest choroba wieńcowa, przebycie zawału mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze oraz wady serca - mitralna i aortalna.
- Przyczyną uszkodzenia mięśnia lewej komory serca i jej niewydolności może być także zbyt forsowny trening fizyczny czy działanie czynników toksycznych, np. alkoholu, kokainy - lub infekcyjnych: przebycie wirusowego zapalenia mięśnia serca - tłumaczy dr Barbara Zalewska. - Niewydolna, osłabiona lewa komora nie wyrzuca dostatecznej ilości krwi do aorty, co grozi niedokrwieniem tak ważnych narządów, jak mózg czy nerki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH