Obietnice już były

Na razie nic nie wskazuje na to, by w Polsce nastąpiło zwiększenie finansowania podstawowej opieki zdrowotnej

Lekarze są zawiedzeni postawą Ministerstwa Zdrowia. Liczyliśmy na to, że zostaniemy poważnie potraktowani - mówi w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie (PZ). W środowisku lekarzy rodzinnych wprost mówi się o konieczności zwiększenia finansowania podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

W związku z porozumieniem zawartym 22 grudnia zeszłego roku - po rozmowach władz PZ z premierem Donaldem Tuskiem - ustalono, że państwo nie ma pieniędzy na podwyższenie stawki kapitacyjnej dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Obiecano jednak, że w kwietniu 2011 roku będzie przeprowadzona analiza stanu finansów NFZ i jeśli sytuacja pozwoli zwiększyć finansowanie świadczeń, skorzystają na tym lekarze POZ.

- Rozumiemy uwarunkowania, niezależne od nas, które sprawiają, że nasze postulaty muszą poczekać - mówi nam Jacek Krajewski. Jednak z drugiej strony przypomina, że w grudniu ubiegłego roku fundamentalnym warunkiem zaprzestania protestu lekarzy zrzeszonych w Federacji było powrócenie do spraw finansowania świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej wiosną 2011 r. Przypomnijmy, że lekarze w grudniu 2010 r. domagali się między innymi, aby stawka kapitacyjna za jednego pacjenta zapisanego w przychodni wzrosła o 72 gr. Grozili protestem, polegającym na zamknięciu od 1 stycznia 2011 r. przychodni i gabinetów lekarzy rodzinnych. Obecnie stawka wynosi 8 zł.

Bez odzewu

Środowiska lekarzy rodzinnych stoją na stanowisku, że nakłady finansowe na POZ powinny wynieść około 20% wszystkich środków przeznaczanych na świadczenia zdrowotne. Jak podkreślają, w Polsce wskaźnik ten systematycznie spada i wynosi obecnie jedynie około 12%.

Na razie nic nie wskazuje jednak na to, by zwiększenie finansowania POZ stało się faktem. Jak informuje Jacek Krajewski, w czerwcu PZ po raz kolejny skierowało pismo do minister zdrowia, między innymi dotyczące propozycji negocjacji stawki kapitacyjnej. - Nie mamy żadnego sygnału z ministerstwa na temat chęci podjęcia negocjacji - stwierdza Krajewski.

Porozumienie Zielonogórskie otrzymało informację od prezesa NFZ, że środków dodatkowych na wzrost wynagrodzeń dla lekarzy POZ na razie w Funduszu nie ma.

- Może być tak, że w oficjalnym sprawozdaniu środków nie ma, natomiast mogą się znaleźć w rozliczeniu z poprzedniego roku. Być może takie środki NFZ wygospodaruje - zastanawia się Jacek Krajewski. Zaznacza, że na taką możliwość Fundusz wskazywał w rozmowach w grudniu ub.r.: - Liczę na to, że płatnik miał coś na uwadze - dodaje.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH