Wprowadzenie tzw. sieci szpitali to zagrożenie dla placówek nie tylko na Śląsku - stwierdziła wicemarszałek woj. śląskiego ALEKSANDRA SKOWRONEK podczas briefingu (Katowice, 23 lutego) poświęconego reformie ochrony zdrowia.

Chciałabym zaapelować do parlamentarzystów, żeby jeszcze raz pochylili się nad sposobem finansowania szpitali w sieci - powiedziała wicemarszałek, która w zarządzie województwa śląskiego zajmuje się kwestiami związanymi z opieką zdrowotną.

Jak przekonywała, "obecnie wiemy, że nie wszystkie szpitale, które wejdą do tzw. sieci, będą finansowane w stu procentach".

- Część oddziałów będzie musiała przystępować do konkursów. Środki finansowe, jakie będzie można otrzymać na utrzymywanie tych oddziałów, będą niewystarczające. Konsekwencje takich rozwiązań poniosą pacjenci: przede wszystkim wydłuży się czas oczekiwania na planowane zabiegi - uważa wicemarszałek Aleksandra Skowronek.

W takiej sytuacji po wejściu w życie nowych przepisów może znaleźć się oddział okulistyczny Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach. Szpital trafi do sieci, jednak zabiegi przeprowadzane na tym oddziale nie będą finansowane z ryczałtu. O środki na finansowanie oddziału szpital będzie musiał starać się w konkursie.

Obecnie same zabiegi likwidacji zaćmy, które są przeprowadzane w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach, to koszt ok. 8 milionów zł rocznie, natomiast w konkursie będzie można uzyskać kwoty rzędu 1-1,5 mln zł.

- To sztandarowy oddział tego szpitala. Nie chcemy myśleć o czarnym scenariuszu, kiedy trzeba będzie zwalniać pracowników lub go likwidować. W podobnej sytuacji są szpitale w Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju. Tam również są oddziały, które nie wejdą do sieci - podkreśla Skowronek.

Częściowym rozwiązaniem problemu mogłoby być łączenie szpitali. Takie plany zarząd województwa przedstawił wobec 4 placówek. Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach ma połączyć się z Katowickim Centrum Onkologii, a Szpital Kolejowy w Wilkowicach-Bystrej ze Szpitalem Wojewódzkim w Bielsku-Białej. Obecnie prowadzone są na ten temat rozmowy ze stroną społeczną.

Na podstawie przedstawionych dotąd założeń ustawy, samorząd województwa śląskiego może zakładać, że do sieci szpitali zakwalif ikowanych zostanie 19 placówek, część nie ze wszystkimi oddziałami. Poza siecią finansowane na odmiennych zasadach będą jednostki rehabilitacyjne i psychiatryczne. Natomiast niezakwalifikowane do sieci będą prawdopodobnie 3 podmioty, które nie spełniają wyznaczonych ustawą kryteriów.

- Pamiętajmy, że finansowanie w projektowanych przepisach to pieniądz, który nie idzie za pacjentem. On idzie przed nim, więc automatycznie pacjent staje się kosztem. Oczywiście wprowadzony został przepis, że samorząd może wykupić świadczenia dla mieszkańców miasta czy powiatu, ale który samorząd na to stać? - pytała wicemarszałek woj. śląskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH