Władze Katowic poszukują inwestora dla Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II

Katowicki Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II może mieć nowego właściciela. Dziś jest nim gmina. A jutro? Na razie nie mówi się o prywatyzacji szpitala. Miasto szuka "inwestora w celu rozbudowy placówki". Pracownicy SzG uważają, że takie poszukiwania otwierają drogę do sprzedaży placówki. Boją się tego, że szpital zostanie tak sprzedany, że może przestać... istnieć! Dr Jarosław Derejczyk jest wojewódzkim konsultantem ds. geriatrii i zastępcą dyrektora ds. leczniczych w jedynym w Polsce szpitalu geriatrycznym. - Rodziny pacjentów i sami pacjenci nas kochają; system nas nie zauważa. Starości w Polsce się nie leczy. Starość u nas się zaopatruje - z sarkazmem mówi dr Derejczyk.

Bilans

SzG stoi w Szopienicach (dzielnicy Katowic graniczącej z Sosnowcem i Mysłowicami) od 1961 r. Szpital to dwa budynki: nowszy, z 40 łóżkami na piętrach. I starszy, z końca XIX wieku, z poradniami i administracją.
Szpital ma 9 poradni specjalistycznych tworzących ośrodek opieki całościowej.
Administracją zawiaduje 6 osób, a leczeniem i opieką zajmuje się 6 lekarzy geriatrów, 17 pielęgniarek, 2 rehabilitantów i tyluż psychologów klinicznych.
Z okien szpitala jawią się sielskie widoki.
Po działce (przekazanej przez miasto) na rozbudowę placówki na razie biegają sobie konie.
- Do 2005 r. bilans placówki oscylował wokół zera. Teraz notujemy wynik ujemny. Szacujemy, że ten rok zamkniemy stratą 150 tys. złotych - dodaje dr Derejczyk.
Dlaczego więc organ założycielski, czyli gmina Katowice, nie chce być właścicielem? W wielkim skrócie: wynika to z polityki władz miasta, które od wielu lat są wciąż te same, i które - z różnym skutkiem - starają się przekształcać samorządową służbę zdrowia.
Istotę polityki prowadzonej przez władze Katowic skoncentrowano w nazwie magistrackiego wydziału, który nie tylko zdrowiem się zajmuje: Wydział Zdrowia, Nadzoru Właścicielskiego i Przekształceń Własnościowych!

Kto da miliony?

Społeczeństwo się starzeje. To powód do satysfakcji i zastanowienia. Zastanowić trzeba się nad zmianą dotychczasowego podejścia do ludzi w wieku podeszłym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH