Każdy obywatel ma prawo zrzec się prawa do świadczeń lekarskich w ramach ubezpieczenia. Tym samym nie można zakazać pacjentom ponoszenia odpłatności za np. szybsze przyjęcie do publicznego szpitala - powiedział "Rynkowi Zdrowia" Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku KZwiązkowcy zarzucają Balickiemu, że bezprawnie zakazał dyrektorom szpitali pobierania opłat od pacjentów, którzy zrezygnowali z ubezpieczenia.

Zdaniem OZZL minister przekraczył w ten sposób swoje uprawnienia, działając "na szkodę interesu publicznego lub prywatnego" (art. 231 §1 kodeksu karnego).
- Nie ma przepisu prawnego, zakazującego szpitalom publicznym leczenia osób ubezpieczonych odpłatnie, jeżeli osoby te dobrowolnie wyrażą na to zgodę. Minister - wydając taki zakaz - wykorzystał swój autorytet wysokiego urzędnika państwowego i obawę dyrektorów szpitali publicznych, że ich sprzeciw wobec decyzji ministra narazi ich na retorsję z jego strony - brzmi oficjalne stanowisko OZZL.
- Zakaz wydany przez ministra spowodował, że chore osoby, które chcą się leczyć z własnych środków, mają istotnie ograniczone prawo wyboru miejsca leczenia, a w niektórych przypadkach - gdy publiczny szpital jest jedynym wykonawcą określonych świadczeń - są pozbawione w ogóle prawa do leczenia "bezkolejkowego". Stanowi to naruszenie konstytucyjnych praw: do ochrony zdrowia i prawa własności - stwierdza Krzyszto Bukiel.
- Ponadto ministerialny zakaz skutkuje utratą przez szpitale publiczne możliwości poprawy swojej sytuacji materialnej i zmniejszenia zadłużenia, które - ostatecznie - jest długiem publicznym. Minister zdrowia w ten sposób działa na szkodę interesu skarbu państwa - uważa Zarząd Krajowy OZZL.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH