7 listopada Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy ustali szczegóły możliwej pomocy dla tych lekarzy, którzy po wypowiedzeniu klauzuli opt-out znajdą się w trudnej sytuacji finansowej - poinformował 6 listopada PAP szef OZZL KRZYSZTOF BUKIEL.

Lekarze rezydenci zakończyli prowadzony przez 4 tygodnie protest głodowy i zapowiedzieli, że będą wypowiadać klauzulę opt-out, która pozwala im pracować dłużej, niż przewidują obowiązujące normy.

3 listopada, w rozmowie z portalem podyplomie.pl, Bukiel poinformował, że lekarze, którzy wypowiedzą klauzulę opt-out i znajdą się w trudnej sytuacji materialnej (bo nie pełnią dodatkowych dyżurów), mogą liczyć na pomoc finansową ze strony OZZL. - Związek dysponuje określoną kwotą pieniędzy, którą będzie mógł przeznaczyć na ten cel. Wystarczy się zwrócić i zasygnalizować taką potrzebę - powiedział.

Bukiel poinformował, że szczegóły dotyczące pomocy zostaną ustalone na posiedzeniu Zarządu Krajowego OZZL, zaplanowanym na 17 listopada. - Zakładamy taką sytuację. Tak zresztą działo się już w innych przypadkach, kiedy np. lekarze zwalniali się z pracy zupełnie - dodał. Zastrzegł, że dotychczasowa skala takiej pomocy była znacznie mniejsza i związek musi zastanowić się nad swoimi możliwościami finansowymi.

Protest medyków jest obecnie prowadzony przez Porozumienie Zawodów Medycznych (PZM), które skupia kilkanaście związków zawodowych i organizacji, w tym Porozumienie Rezydentów OZZL. PZM przygotowało projekt obywatelski, w którym docelowy poziom finansowania ochrony zdrowia wyznaczono na nie mniej niż 6,8% PKB od 2021 r. (w 2018 r. na ten cel miałoby być przeznaczone 5,2% PKB). Domagają się także nowelizacji ustawy regulującej minimalne wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia oraz podwyższenia wynagrodzeń rezydentów do 1,05 średniej krajowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH