"Rynek Zdrowia" był gospodarzem jednej z panelowych dyskusji podczas tegorocznego, XV Forum Ekonomicznego

Konieczność sprawnego organizowania opieki zdrowotnej to jedno z ważniejszych wyzwań stojących przed politykami wielu państw. Problematyka ta zadebiutowała na Forum Ekonomicznym w Krynicy, podczas jego XV edycji (7-10 września br.). Stało się tak m.in. za sprawą panelowej dyskusji przygotowanej przez redakcję "Rynku Zdrowia".
W naszej debacie - "Główne kierunki zmian w systemie opieki zdrowotnej w Polsce" - uczestniczyli: prof. Stanisława Golinowska - dyrektor Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego; Bolesław Piecha - poseł Prawa i Sprawiedliwości; Andrzej Sośnierz - były dyrektor Śląskiej Kasy Chorych, obecnie poseł Platformy Obywatelskiej; Andrzej Ryś - dyrektor zarządzający Związku Pracodawców Prywatnej Służby Zdrowia. Poniżej - niektóre wypowiedzi z tej dyskusji.

ANDRZEJ SOŚNIERZ: TRAGICZNIE I... KOMFORTOWO

Jesteśmy w sytuacji tragicznej, ale zarazem... komfortowej. Tragicznie jest o tyle, że popełniliśmy wyjątkowo dużo błędów w reformowaniu naszej służby zdrowia. Przy okazji jednak naprawdę sporo się także nauczyliśmy.
I to stwarza pewien komfort.
Platforma Obywatelska nie proponuje rzucania się w otchłań eksperymentów.
Można bowiem wykorzystać doświadczenia poprzednich prób reformowania systemu.
Przede wszystkim trzeba ten system utworzyć.
To, co mamy teraz, jest bowiem efemerydą, połączeniem różnych doraźnych działań.
Należy jednoznacznie zadeklarować, że w Polsce będzie system ubezpieczeniowy, oparty na ubezpieczeniach obowiązkowych i powszechnych oraz dodatkowych - dobrowolnych.

BOLESŁAW PIECHA: KIEDY DECENTRALIZOWAĆ

Program PiS-u to nie rewolucja.Proponujemy natomiast przebudowę systemu ochrony zdrowia. Postawiliśmy sobie dwa pytania: ile rynku, a ile państwa w systemie oraz ile centralizacji, a ile decentralizacji? I kolejne pytanie - czy decentralizować już teraz, przy tak ułomnych narzędziach organizacyjnych i prawnych, czy może na tyle scentralizować działania, by opanować sytuację, a później stopniowo, m.in. przez przygotowane agendy - np. województwa samorządowe - realizować decentralizację zarządzania ochroną zdrowia. Na dzisiaj, opowiadamy się za centralizacją tych decyzji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH