O zarządzaniu i kupowaniu

Rozmowa z Rafałem Holanowskim (na zdjęciu), prezesem Supra Holding SA, pierwszego w Polsce komercyjnego operatora grup zakupowych dla szpitali.

Rynek Zdrowia: - Samorządy powierzają kierowanie szpitalami wyspecjalizowanym firmom. Co pan o tym sądzi?

Rafał Holanowski: - To niebezpieczne i niezrozumiałe zjawisko. Czyżby starosta czy marszałek województwa nie mogli znaleźć odpowiedniego człowieka, który pokierowałby szpitalem? Zewnętrzna firma nie zrobi tego za darmo, tylko za ciężkie pieniądze.

- Pojawiają się pomysły, żeby takie spółki kierowały nie jednym szpitalem, ale całymi grupami. Tak planuje np. zarząd województwa podlaskiego.

- Zbliżają się wybory. Nic dziwnego, że pojawiają się różne pomysły. Trzeba jednak wiedzieć, że szpitale podlegające marszałkowi województwa podlaskiego to SPZOZ-y. Trzeba by je przekształcić w spółki, które musiałyby przekazać kolejnej spółce zarządzającej pełnomocnictwa i plenipotencje. Tymczasem zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych niemożliwe jest, żeby posiadająca własny zarząd spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przekazała zarządowi innej spółki uprawnienia władcze.

To są pomysły, które narażają szpitale na dodatkowe koszty. Miałaby bowiem powstać kolejna spółka, która opłacałaby prezesa, wiceprezesów, zarząd, członków rady nadzorczej…

- W jakich obszarach sprawdza się wspólne zarządzanie podmiotami leczniczymi?

- Z pewnością nie powinno polegać na przenoszeniu zarządu do zewnętrznej firmy. Nie sprawdza się też w księgowości i obsłudze prawnej. To są stanowiska strategiczne, muszą być usytuowane jak najbliżej ośrodka decyzyjnego i cieszyć się jego pełnym zaufaniem. Jestem przeciwnikiem outsourcingowania tego rodzaju zadań.

Natomiast tworzenie wspólnych grup zakupowych przez szpitale jest wypróbowanym i korzystnym rozwiązaniem dla każdego z uczestników. Jednakże zarządzanie grupami szpitali i uczestniczenie w zakupach grupowych to odrębne zagadnienia.

Wspólne zakupy dokonywane są w celu obniżenia kosztów, polegają na dogadaniu się szpitali w sprawie określenia wolumenu towarów i wyznaczeniu lidera grupy. Supra Holding wielokrotnie pełnił tę rolę.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH