O zaniedbaniach i wyzwaniach

W ramach tegorocznego II Kongresu Demograficznego ukazała się książka "Zdrowie publiczne i polityka ludnościowa", pod redakcją prof. Janusza Szymborskiego. Wydawcą jest Rządowa Rada Ludnościowa - organizator Kongresu.

- Zarówno wydawca, jak i zespół ekspertów - autorów poszczególnych rozdziałów, liczą na szeroką społeczną debatę prowadzącą do przyjęcia ostatecznej wersji modułu zdrowia publicznego w projekcie Narodowego Programu Polityki Ludnościowej - informuje prof. Janusz Szymborski, członek Rządowej Rady Ludnościowej, związany z Wszechnicą Polską Szkołą Wyższą TWP w Warszawie.

W przedmowie do pracy, przewodniczący Rządowej Rady Ludnościowej prof. Zbigniew Strzelecki przypomina m.in., że w naszym kraju wciąż wysoki jest poziom przedwczesnej umieralności - przed 65. rokiem życia, większy o 50% od poziomu w "starych" krajach UE.

- Z tym wiąże się wyższy w Polsce niż w tych krajach poziom umieralności spowodowanej chorobami układu krążenia, chorobami nowotworowymi czy tzw. zgonami nadzwyczajnymi - zaznacza przewodniczący Rady.

W książce wskazano także na niepokojące zaniedbania w profilaktyce zdrowotnej dzieci i młodzieży oraz niedostatki organizacyjne w opiece zdrowotnej. - Jeśli do tego dodamy niski poziom świadomości zdrowotnej społeczeństwa i błędy w stylu życia mieszkańców skutkujące poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, otrzymujemy obraz wyzwań, jakie stoją przed instytucjami zdrowia publicznego, aby zmienić na korzyść wskaźniki demograficznego rozwoju Polski - stwierdza prof. Zbigniew Strzelecki.

- Z lektury wszystkich rozdziałów wypływa wspólny postulat reorientacji dotychczasowego systemu ochrony zdrowia w takim kierunku, aby rozwojowi nowoczesnych metod diagnostycznych i leczniczych towarzyszyło docenienie roli edukacji zdrowotnej, promocji zdrowia oraz profilaktyki zagrożeń i chorób - podkreśla prof. Janusz Szymborski.

Przypomnijmy, że II Kongres Demograficzny zainaugurowany został konferencją 22-23 marca br. w Warszawie. Cykl kongresowych sesji i debat zakończy się czerwcu. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH