Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny - to już nie są żadne "cuda"

Zaawansowane techniki obrazowania coraz szerzej wkraczają do codziennej praktyki medycznej. Dobrej jakości tomograf komputerowy działający w szpitalu powiatowym nie jest dzisiaj niczym zaskakującym.
Tomografia stała się badaniem podstawowym w większości schorzeń neurologicznych. Angiografia TK pozwala na obrazowanie naczyń mózgowych.
Perfuzja TK umożliwia ocenę mikrokrążenia w tych naczyniach za pomocą specjalnych algorytmów komputerowych. Rezonans magnetyczny daje jeszcze więcej odpowiedzi na pytania klinicystów. Np. badanie dyfuzyjne MR zdiagnozuje udar mózgu w ciągu nawet kilkunastu minut od wystąpienia takiej patologii.
- Dzięki tym rozwiązaniom znacznie zwiększyły się szanse skutecznego leczenia pacjentów w stanach ostrych: przede wszystkim w udarach mózgu i ciężkich urazach głowy. Rezonans magnetyczny stał się niezastąpioną i niezbędną metodą w diagnozowaniu guzów mózgu, także chorób demielinizacyjnych - mówi profesor Marek Sąsiadek z Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Wirtualna endoskopia

Część badań, kiedyś inwazyjnych, stała się obecnie nieinwazyjna. Przykładem jest technika MRCP, czyli cholangiopankreatografia rezonansu magnetycznego, pozwalająca na ocenę stanu dróg żółciowych i przewodu trzustkowego. Do niedawna takie badanie przeprowadzano tylko technikami endoskopowymi.
- Po wprowadzeniu gastroskopu do dwunastnicy należało znaleźć brodawkę Vatera, następnie manipulując cewnikiem wprowadzano środek kontrastowy dla wypełnienia przewodów żółciowych. Potem wykonywano serię zdjęć rentgenowskich - tłumaczy docent Andrzej Urbanik, wiceprzewodniczący Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego.
Prowadzone tą techniką badanie trwało sporo czasu, wymagało użycia promieniowania rentgenowskiego, a manipulowanie cewnikiem w przewodzie pokarmowym niosło za sobą niebezpieczeństwo powikłań. W nowej technice nie ma żadnej z tych niedogodności.

Mózg z monitora

Kolejnym z wielu przykładów postępu w technikach diagnostycznych jest spektroskopia rezonansu magnetycznego, pozwalająca na uzyskanie informacji o stanie metabolicznym wybranego miejsca w mózgu. Wykonując to badanie, z bardzo dużym przybliżeniem można różnicować zmiany o charakterze nowotworowym. - To też jest ogromny postęp - opowiada doc. Andrzej Urbanik.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH