O to zapytaliśmy na Podlasiu

Szpitale powiatowe trudniej zbilansują budżety w nadchodzącym roku, wyraźnie odczuwalne będą braki lekarzy - to zasadnicze wnioski z dyskusji toczonej podczas przygotowanej przez redakcję Rynku Zdrowia sesji "Polityka zdrowotna - wyzwania z perspektywy Polski Wschodniej", jaka odbyła się podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego (Białystok, 24-25 września).

Z zapisów projektu budżetu NFZ na 2016 r. wynika, że nastąpi wzrost finansowania POZ o 20%, specjalistyki o 5%. Szpitalnictwo otrzyma o 3,5% więcej pieniędzy, z tym że ten wzrost ma być przekazany na leczenie wysokospecjalistyczne.

- Dlatego w szpitalach powiatowych czujemy bardzo duży niepokój o brak dostatecznego finansowania usług zdrowotnych, które stanowią o podstawowym bezpieczeństwie pacjenta - mówił Andrzej Bujnowski, prezes zarządu Pro-Medica w Ełku Sp. z o.o.

Więcej obciążeń

Na spodziewaną trudniejszą sytuację finansową szpitali powiatowych w nadchodzącym roku mogą też mieć wpływ niektóre rozporządzenia ministerialne i zarządzenia prezesa NFZ podnoszące standardy. Zdaniem Andrzeja Bujnowskiego wydawane są w słusznej sprawie, ale niosą za sobą obciążenia bez dodatkowego strumienia pieniędzy.

Jako przykład regulacji, na które szpitali powiatowych nie stać, prezes Pro-Medica podał projekt rozporządzenia koszykowego ustalającego normy zatrudnienia pielęgniarek. Rozporządzenie mówi o liczbie łóżek, jaką powinna mieć pod swoją opieką dyżurująca pielęgniarka.

- Wolałbym, żeby w rozporządzeniu była mowa o liczbie pielęgniarek w przeliczeniu na osobodzień czy liczbie pacjentów przebywających na oddziale - rozważał, dodając, że zarządzany przez niego szpital musiałby zwiększyć liczbę zatrudnionych pielęgniarek o 1/4 według nowego wzoru wyliczeń.

Jego zdaniem należałoby raczej w pewnych sytuacjach zatrudniać opiekunki medyczne, które co prawda nie wyręczą pielęgniarek, ale mogą je znacznie odciążyć od czynności, których pielęgniarki wykonywać nie powinny. - Stąd na regulacje dotyczące obsad kadrowych spójrzmy nieco szerzej, aby umożliwić bardziej elastyczne planowanie zatrudnienia - proponował.

Goście odnieśli się też do aktualnej sytuacji szpitali klinicznych i wojewódzkich na Podlasiu.

Nie ma pieniędzy, nie ma misji

Prof. Marek Rogowski, kierownik Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, przypomniał, że referencyjność szpitali klinicznych nie jest ujęta w żadnym dokumencie. - Nie ma pieniędzy, nie ma misji. Jeśli szpitale kliniczne chcą tę misję w pełni wypełniać, wtedy się zadłużają - mówił.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH