O sieci, komercjalizacji i budżetowaniu

Czy system budżetowy okaże się lepszy od składkowego, co da zaprzestanie komercjalizacji szpitali i czy potrzebna jest nam sieć szpitali? Odpowiedzi na te m.in. pytania dotyczące najważniejszych kierunków polityki zdrowotnej państwa poszukiwali eksperci uczestniczący w sesji "System ochrony zdrowia w Polsce - bilans otwarcia i planowane zmiany w latach 2016-2019" podczas Health Challenges Congress.

Jak przekonywał prof. Marian Zembala, minister zdrowia w 2015 r., trudno jednoznacznie przewidzieć, czy system budżetowego finansowania ochrony zdrowia okaże się lepszy od systemu ubezpieczeniowego. Ten system już kiedyś istniał i uznano, że się nie sprawdzał.

Nie spieszmy się

- Dobrze się stało, że przesunięto likwidację NFZ na 2018 r. i to, jak postępować, będzie przedmiotem dalszej analizy - mówił profesor. Dodał, że sam NFZ jest instytucją, która wykształciła bardzo dobrych specjalistów w wielu obszarach i ma koszty własne niskie, na poziomie 0,8%, niższe niż np. w Czechach.

Andrzej Jacyna, zastępca prezesa ds. medycznych NFZ, przypomniał historię reformy finansowania systemu ochrony zdrowia w Polsce. Zakładano kiedyś, że system składkowy okaże się lepszy niż budżetowy, bo pieniądze na zdrowie będą wolne od decyzji politycznych.

- Oczywiście liczono na to, że będzie cały czas wzrost gospodarczy, wzrost pensji przynoszący wzrost sumy składek - mówił Andrzej Jacyna. - Nie spodziewano się, że zaczną się problemy. Ja na razie nie wiem, czy system budżetowy będzie lepszy. Chciałbym, żeby droga do tego systemu była rozłożona w czasie, żebyśmy przechodzili do niego powoli i stabilnie - dodał.

Tłumaczył, że ma na myśli sytuację, w której system by ewoluował poprzez zwiększanie wydatków budżetowych w Ministerstwie Zdrowia przy jednoczesnym utrzymaniu składki ubezpieczeniowej, czyli połączeniu tych dwóch rozwiązań, co dałoby dodatkowe pieniądze.

Budżet, czyli polityka

- To jest opinia moja jako płatnika, ale oczywiście to politycy podejmą decyzję - podkreślił z-ca prezesa NFZ. Podsumował: - Czy system budżetowy, to jest trudne pytanie, bo ja się obawiam, że zdrowie znowu przy rozdziale środków może być na końcu.

Zdaniem Jacka Krajewskiego, prezesa Federacji Porozumienie Zielonogórskie, w całym systemie ochrony zdrowia jest w ogóle za mało pieniędzy i czy wydajemy je w sposób ubezpieczeniowy, czy budżetowy, jest tylko kwestią sposobu pozyskiwania środków. Istotne, by finansowanie odpowiadało potrzebom.

W opini i Pawła Sztwiertni , dyrektora generalnego Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, na razie jest za mało szczegółów dotyczących tych rozwiązań, dlatego bardziej jest za dotychczasowym, które daje gwarancję finansowania terapii lekowych. Nie wiadomo, czy system budżetowy takowe zapewni.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH