Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2010-2015 miał przynieść rewolucję w opiece nad pacjentami. Przyniósł 15-procentowy wzrost wydatków na psychiatrię, co zadłużonym szpitalom i tak nie pozwala się bilansować, pewną poprawę w dostępności do świadczeń, chociaż kolejki nie zniknęły. Nieco zwiększyła się liczba specjalistów, ale braki kadrowe w psychiatrii dalej są potężne.

27 kwietnia podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia wiceminister Jarosław Pinkas przedstawił sprawozdanie z realizacji działań wynikających z Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP) w 2014 r. Jego wdrożenie miało przynieść wyczekiwany zwrot - od psychiatrii szpitalnej do środowiskowej.

Niestety, jak mówił Rynkowi Zdrowia wcześniej prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii, w kraju m.in. miało powstać od 30 do 80 centrów zdrowia psychicznego. Do tej chwili nie powstało ani jedno, chociaż taki obowiązek nałożono na samorządy.

Program wymaga ciągłej weryfikacji

Wiceminister Pinkas przyznał, że barier blokujących wdrożenie programu jest wiele, jednak w jego opinii mimo tych trudności z roku na rok widać poprawę i większe zaangażowanie w realizacji - co przejawia się chociażby w innym postrzeganiu osób z problemami psychicznymi i ich mniejszej stygmatyzacji.

Zapewniał, iż resort widzi problemy, z jakimi musi się zmierzyć i nie zamierza udawać, że nie ma trudności z realizacją programu.

- Wiemy, że program wymaga ciągłej weryf ikacji. Za pomocą bardzo spokojnych działań chcemy dojść do modelu, który będzie skuteczny - komentował wiceminister. Wymienił, że działania podjęte w 2014 r. skutkowały m.in. wzrostem o 15% w stosunku do lat wcześniejszych nakładów ponoszonych na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień, w tym w zakresie leczenia środowiskowego odnotowano wzrost o ponad 100%. Posłowie jednak odpowiadali ministrowi, że dynamika 15% wzrostu nakładów na psychiatrię, to kropla w morzu potrzeb.

Kilka liczb

Na przykład w Małopolsce wszystkie szpitale psychiatryczne są zadłużone i nawet pewne zwiększenie kontraktowanych świadczeń nie daje im szansy, by się zbilansowały.

Minister zwrócił uwagę, że na mocy NPOZP zdecydowanie zwiększył się poziom edukacji i akcji profilaktycznych w tym obszarze. Poprawiła się też aktywizacja społeczna i zawodowa osób z problemami psychicznymi.

Realizacja programu - jak podkreślał - zaowocowała wzrostem świadczeń o charakterze psychiatrycznym dla dorosłych z ponad 15 tys. w 2012 do 16 tys. w 2014 roku. Zdecydowanie zwiększyła się liczba osób otrzymujących wsparcie w ramach programów środowiskowych, bo z 17 tys. na 24 tys.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH