Sprzedaż leków przez Internet musi poczekać na nowe przepisy, m.in. dotyczące tworzenia przez lekarzy elektronicznych wersji recept

Główny Inspektor Farmaceutyczny zlecił w lipcu Małopolskiemu WIF przeprowadzenie kontroli w spółce DomZdrowia.pl. w Zielonkach.
- W jej wyniku wojewódzki inspektor wydał 2 sierpnia polecenia pokontrolne w formie decyzji nakazującej m.in. zaprzestania prowadzenia sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych przez ten punkt - powiedziała nam Grażyna Chachlowska, zastępca WIF.
Obecnie toczy się postępowanie administracyjne, które przewiduje m.in. tryb odwoławczy. Skorzystał z tego prawa prezes DomZdrowia.pl, Mirosław Ostrowski. Uważa on, że Internet, podobnie jak telewizja i maszyna parowa, stały się faktem.

Nie zatrzyma się postępu

- Nie uda się zatrzymać tego rozwoju cywilizacyjnego, podobnie jak zawrócić Wisły kijem. Można natomiast wszystko uporządkować i o to bijemy się już od ponad dwóch lat, ale dotychczas otrzymujemy tylko razy, w miejsce merytorycznej dyskusji - powiedział "Rynkowi Zdrowia" prezes Ostrowski.
- Dodał również, że używa określenia apteka internetowa, bowiem zatrudnia czterech farmaceutów, a jedynie działalność prowadzi za pośrednictwem sieci.
Zdaniem niektórych mediów, powołujących się na wcześniejszą wypowiedź zainteresowanego, Ostrowski jest ofiarą konkurencji "tradycyjnych" aptekarzy. W czerwcu zarządzana przez niego spółka zaczęła oferować także leki na receptę - i to mogła być kropla przepełniająca czarę.
Grażyna Chachlowska nie odniosła się do informacji, jakoby kontrola była wszczęta z inspiracji Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach. Nie chciała także komentować argumentów Ostrowskiego, że przepisy w Unii Europejskiej pozwalają na handel lekami przez Internet.

Kwestia czasu

- Do zadań Inspekcji Farmaceutycznej należy między innymi przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa - dodaje Chachlowska.
- A zgodnie z artykułem 68 ustęp 3 Prawa farmaceutycznego zabrania się prowadzenia wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych w ramach obrotu detalicznego.
Ministerstwo Zdrowia proponuje, aby leki przepisywane przez lekarza trafiły do obrotu online po wprowadzeniu przepisów o elektronicznych wersjach recept. Prawo farmaceutyczne ma też sprecyzować warunki techniczne dostarczania leków zamawianych przez Internet. Nowe przepisy mają wejść w życie w przyszłym roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH