O czym się rozmawia w sali mauretańskiej W konferencji wzieło udział ponad 400 osób

IV Konferencja Farmaceutyczna Rynku Zdrowia "Leki w Polsce 2009"

Na liście refundacyjnej, która powinna być gotowa w lipcu br., znajdą się m.in. długodziałające analogi insulin i nowe leki przeciwnowotworowe.

- Niestety, część z tych leków musimy wprowadzać w ramach programów terapeutycznych, bo nadal nie mamy takiego narzędzia, jak kategoria leków specjalistycznych - powiedział wiceminister zdrowia Marek Twardowski podczas IV Konferencji Farmaceutycznej Rynku Zdrowia "Leki w Polsce 2009" (Warszawa, 4 czerwca br.), dodając, że resort będzie prowadził ze środowiskiem lekarskim rozmowy, by ograniczyć możliwość preskrypcji niektórych leków tylko przez wąską grupę specjalistów. Dzięki temu łatwiej i szybciej można byłoby umieszczać na wykazach drogie leki.

Minister Twardowski zwrócił uwagę na toczące się w resorcie negocjacje cenowe z producentami: - Dziękuję koncernom, które w czasie spotkań w sali mauretańskiej w resorcie na Miodowej, rozumiejąc trudną sytuację finansową NFZ, dostosowują swoją ofertę do możliwości płatnika - mówił wiceszef resortu.

Podkreślał ponadto, że ministerstwo będzie wprowadzało rozwiązania, mające zmniejszyć odpłatność za leki, szczególnie dla osób z chorobami przewlekłymi.

Artur Fałek, dyrektor departamentu polityki lekowej i farmacji resortu zdrowia, przypomniał, że płatnik dysponuje zamkniętą pulą środków i nie od razu udaje się spełnić słuszne oczekiwania poszczególnych grup pacjentów.

- Nowe leki wchodzą czasem powoli, najpierw jako druga linia leczenia, z czasem stają się pierwszą. Jeszcze trzy lata temu mieliśmy problem, aby zapewnić dostęp do interferonu, a teraz ten interferon jest standardem. Ograniczone środki stawiają decydentów przed trudnymi wyborami, ale trwa nieustanna praca, by dostępność leków zwiększać - mówił Artur Fałek.

Ma być coraz taniej

Padają przykłady: - Będą kolejne programy terapeutyczne, kwota dotycząca leków na refundację ulegnie zwiększeniu o kilkaset mln złotych i wzrośnie z obecnych 7,3 mld zł nawet do ponad 8 mld złotych - mówił minister Twardowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH