O czym dzisiaj marzą farmaceuci szpitalni

Obecny stan aptek szpitalnych w Polsce jest zróżnicowany. Część reprezentuje poziom krajów zachodnich, część, niestety, nie gwarantuje odpowiednich standardów - zauważa dr Hanna Jankowiak-Gracz, konsultant wojewódzki w dziedzinie farmacji szpitalnej w Wielkopolsce, kierownik apteki Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.

Zdaniem Hanny Jankowiak- -Gracz, mamy bardzo dobre prawo farmaceutyczne, ale problemy pojawiają się w momencie jego realizacji. Podczas regionalnej debaty Rynku Zdrowia dotyczącej gospodarki lekami w szpitalu (Poznań, 12 grudnia 2012 r.), dr Jankowiak- Gracz przypomniała ustawowe zadania nałożone na apteki szpitalne, w tym przede wszystkim funkcje logistyczne, czyli zakup leków, magazynowanie, dystrybucję i organizację przetargów, a także funkcje nadzorcze obejmujące zachowanie bezpieczeństwa przechowywania leków.

- Kolejnym zadaniem jest wytwarzanie leków cytotoksycznych oraz do żywienia pozajelitowego.

Ideałem byłoby, aby apteka szpitalna była gwarantem bezpiecznej, ale i ekonomicznej terapii w szpitalu.

W Wielkopolsce w większości placówek udaje nam się ten cel realizować - zaznaczyła dr Jankowiak- -Gracz.

Rozwiązania przyszłości

Farmaceuci chcieliby widzieć w swoich aptekach wiele nowych rozwiązań, które od lat funkcjonują w bogatszych krajach, np. system unit dose, który umożliwia przygotowanie celowanej dawki leków dla pacjenta. - Dzisiaj unit dose to konieczność.

Gwarantuje bezpieczeństwo pacjenta, eliminując ryzyko pomyłek i wystąpienia działań niepożądanych lub incydentów medycznych.

Bez unit dose i sprawnych systemów informatycznych nie ma przyszłości farmacji - mówiła konsultant.

Zalety systemu informatycznego w swoim szpitalu doceniła Izabela Zięba-Henyk, kierownik apteki w SZOZ w Obornikach Wielkopolskich.

- System informatyczny działa w naszym szpitalu już 8 lat.

Ostatnio został do niego włączony blok operacyjny. Dzięki temu zyskujemy informacje o wszystkich zużytych materiałach, lekach i sprzęcie. System daje duże oszczędności, nawet w tak niewielkim szpitalu jak nasz.

Jednak w porównaniu z systemami informatycznymi stosowanymi w polskich szpitalach, unit dose to kwestia odległej przyszłości. System kosztuje około miliona euro i mimo że przynosi rocznie dwucyfrowe oszczędności, a inwestycja zwraca się w kilka lat, jego zakup przekracza możliwości finansowe większości placówek.

Również z powodów finansowych w Polsce nie udało się wprowadzenie modelu brytyjskiego - zatrudnienia farmakologów klinicznych, którzy byliby "wypychani na oddział". - W modelu brytyjskim farmaceuci "opiekują się" oddziałem, pracują w ścisłej kooperacji z ordynującymi leki i odpowiadają za realizację zapotrzebowania - opisała Danuta Kurasz, kierownik apteki szpitalnej Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH