Nowy prezes, nowe zadania

Podczas XXI Zjazdu Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego (11-14 czerwca 2011 r.) wybrano nowy skład Zarządu Głównego PTR. Wolą delegatów nowym prezesem ZG PTR został prof. Piotr Wiland. Prezesemelektem w następnej kadencji wybrany został prof. Eugeniusz Kucharz.

Prof. Piotr Wiland, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, przedstawił program swego działania podczas kadencji:

1. Powołanie do życia Grup Roboczych, których celem będzie współpraca wielu ośrodków z różnych miast (centrów akademickich i oddziałów reumatologicznych) na zasadach partnerstwa w celu:
  • powołania rejestru zagadnienia klinicznego, np. przebiegu ciąży w chorobach tkanki łącznej, rejestru rzadkich chorób reumatycznych;
  • ustalenia zasad postępowania w szczególnych sytuacjach klinicznych (np. zasady podawania MTX w chorobach reumatycznych czy postępowanie u chorych na MIZS w wieku dorosłym);
  • współpraca ze specjalistami innych dziedzin (np. zasady postępowania w chorobach reumatycznych ze współistnieniem przewlekłych wirusowych zapaleń wątroby).
Taka forma współpracy istnieje już w środowisku reumatologów wieku rozwojowego w związku z rejestrem leczenia biologicznego w Młodzieńczym Idiopatycznym Zapaleniu Stawów.

2. Wypracowanie regulaminu wewnętrznego dla poszczególnych komisji i sekcji w sprawach, które nie są uregulowane przez Statut.

3. Powołanie do życia Sekcji Młodych Klinicystów i Badaczy w Reumatologii, aby wyrażała aspiracje młodych kolegów w zakresie edukacji, jak i badań naukowych i mogła występować z inicjatywą dotyczącą reumatologów "młodego pokolenia" w podobnym zakresie, jak to jest obecne w EULAR (The Emerging Eular Network).

4. Powołanie do życia Sekcji Nauk Podstawowych, której zadaniem będzie pomoc w nawiązaniu współpracy z poszczególnymi strukturami Standing Committee on Investigative Rheumatology (EULAR), inicjowaniu współdziałania klinicznych ośrodków z placówkami teoretycznymi itp.

5. Powołanie Sekcji Obrazowania, która ma m.in. ułatwić dostęp do kształcenia szerszego grona reumatologów w diagnostyce ultrasonograficznej chorób układu ruchu w Polsce, ustalenie kalendarium szkoleń w Polsce, opracowanie zasad przyznawania certyfikatów oraz współdziałanie ze strukturami europejskimi (Standing Committee on Muscoloskeletal Imaging).

6. Wypracowanie czytelnych zasad i reguł organizacji corocznych zjazdów naukowych pod patronatem PTR, w których duża rola we współdecydowaniu przypadałaby miejscowemu komitetowi organizacyjnemu. Powinny one przybrać formę konferencji, w której corocznie z dużym wyprzedzeniem byłoby ustalone wiodące zagadnienie, aby miało to większą wartość poznawczą niż obecnie.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH