16 listopada w Pałacu Prezydenckim miało miejsce zaprzysiężenie premier Beaty Szydło na premiera nowego rządu, a także wicepremierów i ministrów w jej gabinecie. Ministrem zdrowia w nowym rządzie został Konstanty Radziwiłł. 1 grudnia przedstawił plan działania resortu na najbliższe 4 lata.

Wiceministrem zdrowia w randze sekretarza stanu został Jarosław Pinkas, a podsekretarzami stanu: Katarzyna Głowal a , Piotr Gryza, Krzysztof Łanda i Piotr Warczyński.

Odejdźmy od składki zdrowotnej

Przypomnijmy - podczas XI Forum Rynku Zdrowia (22-23 października) dr Radziwiłł, wówczas jeszcze kandydat z listy PiS na senatora, wskazywał między innymi na istniejące zagrożenia i wyzwania w ochronie zdrowia, które staną przed nowym rządem.

- Mamy do czynienia z niedofinansowaniem, deficytem kadr, kolejkami do świadczeń, złym dostępem do nowoczesnych leków, nieprzestrzeganiem praw pacjenta i zmuszaniem szpitali do przekształceń, choć nie przynosi to oczekiwanych rezultatów, bo szpitalne spółki także nie zawsze dają sobie radę - wymieniał.

- Na ochronę zdrowia Polska wydaje zaledwie 4,4% PKB. To znacznie mniej niż np. nasi sąsiedzi. W przypadku Czech to 6,8% PKB. Należy zatem zwiększyć nakłady na ten cel - mówił Konstanty Radziwiłł.

Przekonywał także, że należy odejść od składki zdrowotnej i zastąpić ją finansowaniem z budżetu państwa, a następnie w ciągu 2-3 lat dojść do finansowania ochrony zdrowia na poziomie przynajmniej 6% PKB. Wskazywał, że określanie systemu budżetowego jako próby powrotu do rozwiązań z epoki socjalizmu nie jest uprawnione, ponieważ funkcjonuje on z powodzeniem w wielu bogatych krajach Europy. Jego zdaniem dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne nie rozwiążą tych problemów.

- Owszem, są potrzebne w przypadku, gdy obywatel życzy sobie otrzymać coś ekstra. Ale na pewno nie może chodzić w nich o to, że w szpitalach publicznych obok pacjentów "biednych" zaczną się pojawiać pacjenci o specjalnym statusie - zaznaczył.

Przywrócimy staż podyplomowy

Dr Radziwiłł zwrócił uwagę na problem braku kadr, zarówno jeśli chodzi o pielęgniarki, jak i o lekarzy. Obie grupy szybko się starzeją, a jednocześnie nie są wystarczająco zasilane młodymi adeptami zawodu.

- Jedynie 30% absolwentek szkół pielęgniarskich decyduje się na podjęcie pracy w tym zawodzie. 70% "znika". Wydaje się, że sama tylko podwyżka płac nie wystarczy. Potrzebne są także inne zachęty - ocenił.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH