W Polsce dostęp do leków antyretrowirusowych jest na odpowiednim poziomie, a narodowy program walki z zakażeniem HIV jest najlepszy w naszej części Europy. Dostępne opcje terapeutyczne powodują, że chory na AIDS może umrzeć z innych niż zakażenie przyczyn - uważa Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych.

W 2008 roku na świecie było zakażonych HIV prawie 40 mln osób, w tym 95% w ubogich krajach Afryki.

Rocznie zaraża się 2,7 mln osób, 2 mln umiera. Od czasu identyfikacji HIV w 1983 roku powstało wiele farmaceutyków: obecnie stosuje się na świecie 31 leków antyretrowirusowych.

Leki umożliwiają 30-40-letnie przeżycie lub nawet działają do naturalnej śmierci pacjentów.

Narodowyprogram walki z AIDS

- W Polsce odnotowuje się niewiele ponad 1000 zgonów rocznie z powodu AIDS. Według oficjalnych statystyk, mamy 2,5 tys. osób zakażonych wirusem HIV i około 15 tys. nosicieli.

Jednak rzeczywista liczba zarażonych może być nawet trzykrotnie większa - mówił dr Wojciech Matusewicz podczas wykładu "Innowacyjne metody w profilaktyce i leczeniu AIDS na bazie Narodowego Programu Leczenia Antyretrowirusowego" w ramach konferencji "Innowacje w leczeniu chorób zakaźnych - ocena dostępności w Polsce" (Warszawa, 10 lutego 2012 r.).

Realizacja programu w Polsce rozpoczęła się w 1995 roku. Obecnie funkcjonuje na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 2011 roku w sprawie Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV. Na początku tego roku Rada Konsultacyjna AOTM oceniała kontynuację programu na lata 2012-16.

Wyróżniamy dwie odmiany retrowirusa: HIV-1 i HIV-2, które posiadają w 40-60-procentach homogeniczne sekwencje aminokwasów.

Jeśli chodzi o genom HIV-1, w tej grupie istnieje wiele genotypów oznaczanych literami a, b, c, d, f, g, h, j oraz k. W Europie Środkowej i Wschodniej dominują podtypy a i b, w Europie Zachodniej głównie typ b, w Ameryce Północnej typ b.

Największe zróżnicowanie dotyczy obszaru Afryki Subsaharyjskiej, gdzie jest najwięcej zachorowań.

W skali globalnej dominuje podtyp c. Zakażenia HIV-2 są mniej agresywne, wolniej prowadzą do rozwoju AIDS. Wśród wspomnianych 31 leków, 27 jest w Polsce finansowanych ze środków publicznych. Istnieją trzy grupy leków antyretrowirusowych, które utrudniają łączenie się wirusa HIV z komórką.

Są to: nukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy, inhibitory proteazy, nienukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy.

Kolejną grupę leków najnowszej generacji stanowią inhibitory fuzji i inhibitory integrazy.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH