Nowości w leczeniu szpiczaka plazmocytowego

W czasie grudniowego spotkania American Society of Hematology (ASH) w Orlando zaprezentowano wiele wyników badań, które stanowią o olbrzymim postępie, zarówno w przypadku pacjentów ze świeżo rozpoznanym szpiczakiem, jak i z chorobą oporną na leczenie.

Warto wspomnieć, iż od 2 października 2015 r. do teraz Amerykańska Agencja ds. Rejestracji Leków (FDA) zarejestrowała 17 nowych leków w onkologii i hematologii; wśród nich są 3 nowe specyfiki dla chorych na szpiczaka plazmocytowego. W ciągu ostatnich trzech tygodni listopada 2015 roku zarejestrowano daratumumab (Darzalex), elotuzumab (Empliciti) oraz ixazomib (Ninlaro) do stosowania w leczeniu nawrotowego lub opornego na leczenie szpiczaka plazmocytowego.

Tendencja do wydłużenia całkowitego czasu przeżycia

W czasie konferencji ASH dr Saad Usmani przedstawił zestawienie wyników dwóch badań, GEN501 i SIRIUS, w których stosowano daratumumab (DARA), ludzkie przeciwciało monoklonalne skierowane przeciwko antygenowi CD38. Pacjentów leczono wcześniej intensywnie inhibitorami proteasomów, lekami immunomodulującymi (ang. immunomodulatory agents, IMiDs) oraz wysokodozowaną chemioterapią połączoną z autologicznymi przeszczepami komórek macierzystych, a u ponad 90% chorych stwierdzono oporność na ostatnio stosowany schemat leczenia.

W łącznej analizie uwzględniono dane 148 pacjentów leczonych DARA w dawce wynoszącej 16 mg/kg m.c. Reakcje na wlew występowały często (46%), ale były łatwe do opanowania, i zazwyczaj obserwowano je tylko po pierwszym wlewie dożylnym. Całkowity odsetek odpowiedzi na leczenie wyniósł 31%, przy czym aż u 13% tych wcześniej intensywnie leczonych pacjentów uzyskano przynajmniej bardzo dobrą odpowiedź częściową. U osób odpowiadających na leczenie nie osiągnięto mediany czasu przeżycia bez progresji choroby (ang. progression free survival, PFS), ale wartość PFS w całej grupie chorych wynosząca 7,4 miesiąca jest obiecująca i wskazuje na to, że nawet pacjenci, u których wykazano minimalną odpowiedź na leczenie lub stabilizację choroby, mogą odnieść korzyść z tej nowej metody leczenia.

Elotuzumab jest immunostymulującym humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym należącym do klasy immunoglobuliny G1 skierowanym przeciwko cząsteczce sygnałowej aktywacji limfocytów typu F7 (ang. signaling lymphocytic activation molecule F7, SLAMF7). SLAMF7 wykazuje silną ekspresję zarówno na komórkach szpiczaka, jak i na komórkach NK (ang. natural killer), umożliwiając wybiórczą eliminację komórek szpiczaka przy minimalnych objawach toksyczności.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH