Nowości pod lupą

Obrazowanie molekularne w MR, metoda wieloenergetyczna w TK i znacząca redukcja dawki promieniowania - to przykłady rozwoju nowoczesnych technologii w zakresie diagnostyki obrazowej.

Największy postęp w diagnostyce obrazowej dokonał się bez wątpienia w zakresie rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. W ostatnich latach rozwinięte zostały liczne nowe techniki w tych obszarach - mówi prof. Marek J. Sąsiadek, kierownik Katedry Radiologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prezes Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego.

 

Wymienia m.in. w zakresie rezonansu magnetycznego: obrazowanie dyfuzyjne MR (umożliwiające wykrywanie ognisk nowotworowych w tzw. badaniu całego ciała - whole body imaging, czy niedokrwienia mózgu w bardzo wczesnym stadium); obrazowanie perfuzyjne MR (pozwalające m.in. na ilościową ocenę stopnia złośliwości nowotworów); funkcjonalny MR (ocena aktywności poszczególnych ośrodków kory mózgowej).

Z kolei w ramach tomografii komputerowej wskazuje na koronarografię TK - minimalnie inwazyjne (po podaniu dożylnym) uwidocznienie tętnic wieńcowych oraz wieloenergetyczną TK (umożliwiającą równoczesne zobrazowanie dwóch rodzajów tkanek).

Metoda wieloenergetyczna - Większość wymienionych technik sprawdziła się w praktyce klinicznej, lecz np. funkcjonalny MR ze względu na jego długotrwałość jest stosowany bardziej w badaniach naukowych, a dyfuzja MR i perfuzja MR są rzadko stosowane w ostrych udarach, z uwagi na ograniczoną dostępność MR w warunkach ostrodyżurowych - podkreśla prof. Sąsiadek.

Według prezesa PLTR, w rezonansie magnetycznym najbardziej rozwojowym kierunkiem jest tzw. obrazowanie molekularne, które umożliwia wykrycie i ocenę dystrybucji konkretnych metabolitów. W tomografii najważniejsze kierunki to metoda wieloenergetyczna oraz technologie obniżania dawki promieniowania.

Z kolei w zakresie ultrasonografii obiecująca jest technika elastografii, czyli obrazowania połączonego z uciskiem na tkanki.

- Rozwój następuje też w konwencjonalnej diagnostyce RTG, dzięki przechodzeniu na technikę całkowicie cyfrową i ocenie obrazów w wysokiej jakości stacjach diagnostycznych - dodaje kierownik Katedry Radiologii UM we Wrocławiu.

Co słychać w RTG?

- W rentgenodiagnostyce warto zwrócić też uwagę na większą dostępność i zauważalny spadek cen na przełomie 2012 i 2013 roku płyt obrazowych wykonanych w technologii luminoforu igłowego - mówi Andrzej Wieczorek, dyrektor w Agfa Healthcare.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH