Polski pacjent nie ma wpływu na wybór środka kontrastowego w badaniu diagnostycznym. Dostaje to, czym akurat dany szpital dysponuje.

Diagnostyka obrazowa, uzbrojona w nowoczesny sprzęt, jest niewątpliwym dobrodziejstwem usprawniającym cały proces późniejszego leczenia. Wycena procedur i brak jednoznacznej interpretacji przepisów nie sprzyjają jednak rozwojowi zakładów diagnostyki obrazowej - obecnie często nie bilansującym się, bo przede wszystkim kosztochłonnym.
W opinii radiologów, szefów zakładów diagnostyki obrazowej, wycena procedur, zwłaszcza badań, wykonywanych za pomocą technologicznie zaawansowanego sprzętu, nie jest wystarczająca. Zdaniem Zbigniewa Gniadka, dyrektora Zakładu Diagnostyki Obrazowej Enel-Med, nie sprzyjają rozwojowi rynku badań również częste zmiany dokonywane przez NFZ.

Ceny w górę?

- Jeszcze w 2007 r. mieliśmy badania współfinansowane. Jest katalog świadczeń i wycena punktowa procedur. Można przemnożyć liczbę punktów przez przyjętą wartość dla 1 punktu i otrzymać cenę procedury - mówi Zbigniew Gniadek.
Od 2008 r. zamiast badań współfinansowanych pojawi się jednak pozycja: "badania kosztochłonne". NFZ zmieni nie tylko definicję, ale też katalog świadczeń medycznych. Zmienią się też procedury badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Zniknie współudział w kosztach placówki kierującej na badanie. NFZ pokryje w pełni koszty wykonanego badania.
- Zamieniając nazewnictwo świadczeń obniżono cenę badania o ok. 10%. Żeby zrekompensować tę różnicę, powinniśmy postarać się o podniesienie wartości punktu właśnie o te 10%, co nie zawsze jest możliwe. Zależy to od regionu. Przykładowo w woj. podlaskim udało się uzyskać taką rekompensatę poprzez zwiększenie wartości punktu o 1 zł - wyjaśnia dyrektor Gniadek. I zaznacza, że NFZ nie ma tendencji do podnoszenia wyceny procedur... W efekcie okres amortyzacji sprzętu może się wydłużać. Prawdopodobne jest więc podniesienie cen badań.
- Nikt nie będzie w stanie utrzymać obecnego ich poziomu przy obniżce wyceny procedury i limitowaniu badań poprzez kontrakty - konkluduje Zbigniew Gniadek.

Z kontrastem czy bez?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH