Nowelizację przepisów muszą poprzedzać rzetelne konsultacje

Rozmowa z Rafałem Holanowskim, prezesem zarządu Supra Brokers S.A.

Rynek Zdrowia: - Ministerstwo Zdrowia przygotowuje nowelizację przepisów pozwalającą na odejście od obligatoryjności dodatkowych ubezpieczeń szpitali od zdarzeń medycznych. Czy to krok w dobrym kierunku?

Rafał Holanowski: - Zdecydowanie tak. Takie też było nasze stanowisko na początku tworzenia tego rodzaju zapisów. W naszej ocenie ubezpieczenie od zdarzeń medycznych nie poprawia jakości świadczonych usług, nie zmniejsza też ryzyka tych zdarzeń, a przede wszystkim nie zmusza szpitali do pracy nad poprawą zarządzania ryzykiem klinicznym.

Temat z ar ządzania r yz ykiem k l inic znym jest wiodącym tematem w naszej pracy i w naszych usługach, stąd stykając się z nim na co dzień, doradzamy naszym klientom stałą analizę ryzyka klinicznego i wprowadzanie zmian pokontrolnych.

- Dlaczego dodatkowe ubezpieczenia od zdarzeń medycznych i koncepcja wprowadzenia do systemu prawnego wojewódzkich komisji ds. orzekania o takich zdarzeniach nie do końca się sprawdziły?

- Przede wszystkim, sięgając do początków tworzenia tych propozycji, nie przeprowadzono należytych konsultacji z przedstawicielami rynku szpitalnego i ubezpieczeniowego. Tym samym towarzystwa ubezpieczeniowe, podchodząc nieufnie do tego produktu, dokonywały jego wycen na bardzo wysokim poziomie składki.

Ciągłe pilnowanie budżetu szpitala narażało go tym samym na kolejne obciążenie z wątpliwej jakości ochroną, która - jak wspomniałem - nie miała podstawowej cechy, jaką powinna mieć, czyli nie zmuszała szpitala do poprawy zarządzania ryzykiem klinicznym. W efekcie można pokusić się o opinię, iż wprowadzone rozwiązania ograniczały prawa pacjenta, skazując go na decyzję szpitala i niejako odbierając mu inicjatywę działania w swojej sprawie. Widać więc, iż interes pacjenta nie był zachowany.

Należy też podkreślić, że w cały projekt włożono wiele pracy w zakładach ubezpieczeń oraz w kancelariach brokerskich. W naszej kancelarii, która jest wiodącą w zakresie zarządzania ryzykiem klinicznym w Polsce, prace szł y również w kierunku przygotowania dokładnych analiz dla naszych klientów, czyli placówek szpitalnych z całej Polski. Zawsze gwarantowaliśmy i gwarantujemy naszym klientom, iż nasze doradztwo i fachowa wiedza ograniczają ich ryzyko i uchronią ich od nadmiernych, niepotrzebnych kosztów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH