Nowelizacja w samą porę

Zmiany w ustawie o egzekucjach sądowych i komorniczych przywracają miarkowanie opłat komorniczych wprowadzone w 2005 roku

Komornicy nie mogą już zajmować wszystkich należności napływających z NFZ na konta szpitali, także leków i sprzętu.

Zmiany wprowadziła nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 19 kwietnia. 17 czerwca zacznie obowiązywać kolejna regulacja chroniąca zadłużone szpitale - możliwe stanie się miarkowanie przez sądy opłat komorniczych.

Zmiana art. 831 Kodeksu postępowania cywilnego ustala, że komornik będzie mógł zająć jedynie 25% każdorazowej płatności z budżetu państwa lub NFZ dokonanej na rzecz podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych. Natomiast w art. 829 Kpc spod egzekucji wyłączono produkty lecznicze niezbędne do funkcjonowania zakładu opieki zdrowotnej przez trzy miesiące oraz niezbędne dla działalności szpitala wyroby medyczne.

Porządkowanie

Zmiany w ustawie o egzekucjach sądowych i komorniczych (publikacja w Dzienniku Ustaw nr 40 z 16 marca 2010) przywracają miarkowanie opłat komorniczych wprowadzone w 2005 roku tzw. poprawką Szełemeja, zlikwidowaną na początku 2007 roku, jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu.

Jak wtedy argumentowała komisja "Solidarne Państwo" takie prawo przysparzało pracy sądom, które były zarzucane wnioskami o zmniejszenie opłaty. Teraz powrócono do tego zapisu.

Dr Roman Szełemej, pełnomocnik Zarządu Województwa Dolnośląskiego ds. polityki zdrowotnej, dyrektor ds. lecznictwa Specjalistycznego Szpitala im. dr. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu, nie ukrywa satysfakcji. Mówi nam: - Zmiana ustawy porządkuje w sposób, mam nadzieję, że ostateczny, kwestię kosztów egzekucyjnych, które w jaskrawy sposób dotyczyły placówek ochrony zdrowia i w ogóle cywilizuje bulwersujący obszar działania komorników sądowych związany z wysokością ich dochodów.

Zdaniem Romana Szełemeja, ograniczenie zajmowania środków z kont szpitalnych wprowadzone w Kpc ponownie może mieć duże znaczenie w sytuacji, gdy znowu pojawiają się tzw. nadwykonania.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH