Stanisław Piechula: - Przy lekach nie może być swobody gospodarczej, chyba że chcemy pozwolić firmom na stworzenie społeczeństwa lekomanów

Zmiany w Prawie farmaceutycznym, m.in. dotyczące cen, marż, zasad reklamy leków, a także ograniczeń w działaniach marketingowych dotyczących obrotu farmaceutykami, bez wątpienia wpłyną na sytuację finansową wielu aptek. Najwyraźniej jednak przedstawiciele środowiska aptekarskiego i analitycy rynku nie są zgodni co do skutków nowelizacji. Także wśród samych właścicieli aptek zdania w tej kwestii są podzielone.
To, co dzieli praktyków oraz ekspertów, z grubsza sprowadza się do granic wyznaczających swobodę działalności gospodarczej i zakresu regulowania przez państwo obrotu lekami (w detalu i hurcie).

Czarny scenariusz?

Piotr Kula, prezes firmy analitycznej PharmaExpert, przypomina, że w przeciwieństwie do trendu spadkowego poziomu marży aptecznej, koszty prowadzenia apteki rosną i będą rosły. Jest to związane m.in. ze wzrostem wynagrodzeń, kosztów energii i paliw, inwestycjami w nowoczesne oprogramowanie do zarządzania apteką.
- Jeśli taki trend się utrzyma w najbliższych latach, to analizując symulacje zachowań marży aptecznej i kosztów prowadzenia apteki, dochodzimy do wniosku, że za 5 lat prowadzenie apteki może być nieopłacalne ekonomicznie - prognozuje Piotr Kula.
Po wprowadzeniu 1 lipca 2006 nowej listy refundacyjnej, firma PharmaExpert przeprowadziła symulację zmian na rynku po wprowadzeniu sztywnych cen detalicznych dla leków refundowanych na poziomie maksymalnych cen urzędowych wraz z brakiem możliwości udzielania rabatów przez firmy farmaceutyczne i hurtowników oraz aptekarzy w łańcuchu dystrybucyjnym. Skutki prawnych zmian wg tej analizy:

  • Wzrost zapłaty pacjenta wyniesie 9%-11%.
  • Spadek marży aptecznej na leki refundowane z 15,1% do poziomu ok. 13,2%.
  • Wzrost poziomu współpłacenia pacjentów za leki do poziomu ok. 38%.
  • Zmniejszenie wydatków refundacyjnych o 3%-5% rocznie.

- Dla statystycznej polskiej apteki sprzedaż leków refundowanych wynosi około 65 tys. zł miesięcznie, a obniżenie marży na leki z wykazów z poziomu 15,1% do 13,2% oznacza obniżenie marży kwotowej o ponad 1,2 tys. zł w skali miesiąca, czyli 14,4 tys. zł rocznie na aptekę - szacuje prezes Kula. - Na pewno spowoduje to zniknięcie części aptek z polskiego rynku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH