Nowe zasady kontraktowania wprowadzajmy krok po kroku

Resort zdrowia zapowiada odejście od kontraktowania pojedynczych procedur na rzecz finansowania świadczeń kompleksowych i koordynowanej opieki medycznej. Takiego systemu nie da się jednak zadekretować i wdrożyć z dnia na dzień - uważają eksperci.

Nasi rozmówcy podkreślają, że wprowadzenie na szeroką skalę nowych zasad kontraktowania jest możliwe, jednak wymaga czasu, odpowiednio wykwalifikowanej kadry, a także zmiany przyzwyczajeń lekarzy i zarządzających placówkami medycznymi.

Zdaniem Jarosława Fedorowskiego, prezesa Polskiej Federacji Szpitali i członka prezydium Europejskiej Federacji Szpitali HOPE, w Polsce tak naprawdę dopiero oswajamy się z koncepcją koordynowanej opieki medycznej.

- Nie mamy jeszcze w tej materii wypracowanych standardów. Dla zdecydowanej większości naszych lekarzy koordynacja sprowadzana jest do terapii w ramach ich wąskich specjalizacji - twierdzi prezes PFSz.

Jak koordynują w innych krajach

Jego zdaniem być może najbardziej skrajny, ale zarazem efektywny oraz dojrzały systemem opieki koordynowanej funkcjonuje w Izraelu, gdzie praktycznie cała ochrona zdrowia objęta jest takim modelem.

W tym kraju postawiono na medycynę kosztowo-efektywną i kompleksową. System publicznej opieki zdrowotnej podzielony jest na cztery duże organizacje. - Są to swoiste konsorcja zrzeszające zarówno ubezpieczycieli, jak i świadczeniodawców, ściśle ze sobą współpracujących. Między innymi na tym właśnie polega istota koordynacji opieki medycznej - tłumaczy Fedorowski.

W takim modelu płatnik bardzo dokładnie kontroluje koszty oraz wyniki leczenia poszczególnych pacjentów. Od tych wskaźników uzależniona jest wysokość finansowania poszczególnych podmiotów przez wspomniane 4 organizacje, którym państwo przekazuje publiczne środki na kompleksową oraz koordynowaną opiekę zdrowotną.

- Podobny model z powodzeniem działa także w Szwajcarii. Oczywiście mówimy o krajach znacznie zamożniejszych niż Polska. Z drugiej jednak strony w tych obu państwach bardzo dokładnie liczy się koszty - zaznacza.

Dodaje, że dewiza jednej ze wspomnianych izraelskich organizacji brzmi: "Trzymajmy pacjenta możliwie daleko od szpitala".

- Wiadomo, że hospitalizacje są najdroższym elementem systemu. Warto więc - w przypadkach, kiedy jest to możliwe, a często wręcz wskazane - pomagać pacjentom, unikając kierowania ich do szpitali - mówi Jarosław Fedorowski.

Przypomina, że od niedawna powrót do koncepcji opieki koordynowanej obserwuje się w Stanach Zjednoczonych. Ośrodki medyczne, które pod jednym dachem oferują szeroki, kompleksowy zakres usług medycznych, mogą liczyć na preferencje przy finansowaniu ze strony ubezpieczyciela - Medicare.

comments powered by Disqus
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH