Nowe, ważne rynki

Rozmowa z Jackiem Glinką, prezesem zarządu Polpharmy.

Rynek Zdrowia: - Jak ocenia pan ustawę refundacyjną z punktu widzenia polskiej firmy farmaceutycznej? Czy jej wdrożenie spowodowało kryzys na rynku farmaceutycznym, czy jednak można powiedzieć, że wyrwało niektóre firmy z generycznego letargu?

Jacek Glinka: - Zmiany zasad refundacji leków, wprowadzone przez nową ustawę, przyniosły - obok korzyści - niestety także wiele niekorzystnych zjawisk. Analizy pokazują ogólny wzrost odpłatności pacjentów za leki, a równocześnie spadek opłacalności produkcji leków. Rentowność krajowego przemysłu lekowego znacznie się obniżyła.

Efektem tego jest zmniejszenie lub zatrzymanie niektórych procesów inwestycyjnych oraz wydatków na rozwój nowych leków. Jeśli ta tendencja utrzyma się w kolejnych latach, w Polsce możemy mieć do czynienia ze stopniowym osłabianiem krajowego przemysłu, pogorszeniem jego konkurencyjności i perspektyw rozwoju. Przemysł farmaceutyczny może być przecież jednym z głównych koni pociągowych naszej gospodarki, zwłaszcza eksportu i ekspansji zagranicznej. Tymczasem nowa ustawa zamiast wspierać rozwój - utrudniła nam działanie.

Przykłady z innych krajów, które wprowadzały podobne regulacje, nie licząc się z utrzymaniem krajowej produkcji leków - jak USA czy Holandia - pokazują, że skutkiem tego procesu mogą być w perspektywie kilkuletniej duże problemy, w tym także braki leków na rynku. Mam jednak nadzieję, że ustawa zostanie znowelizowana i ten czarny scenariusz się nie spełni.

- Jaki był wynik finansowy firmy w 2012 roku?

- Mimo spadku polskiego rynku farmaceutycznego, w roku 2012 Grupa Polpharma utrzymała swoją pozycję lidera zarówno pod względem wartości, jak i ilości sprzedaży. Przychody Grupy na wszystkich rynkach wyniosły około miliarda dolarów, co plasuje nas w pierwszej dwudziestce największych firm generycznych na świecie.

- Jaki procent przychodów firmy pochodzi obecnie z polskiego rynku, a ile generują inwestycje zagraniczne?

- Jesteśmy liderem polskiego rynku farmaceutycznego i 60% przychodów naszej firmy jest generowanych w Polsce. Pozostałe 40% pochodzi z operacji międzynarodowych. Dzięki inwestycjom na rynkach zagranicznych oraz akwizycjom dokonanym w latach 2011-2012, znacząco umocniliśmy swoją obecność w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Azji Centralnej i Kaukazu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH