Nowe przepisy pilnie potrzebne

21 kwietnia br. na posiedzeniu nadzwyczajnej podkomisji przedstawiono poselski projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie zawodowym ratowników, która ma uregulować prawnie wszelkie aspekty związane z wykonywaniem tego zawodu. Resort zdrowia sugeruje jednak, aby poczekać z procedowaniem do czasu nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM).

W systemie PRM działa ok. 15 tys. ratowników medycznych. Częściowe regulacje prawne dotyczące tej dużej grupy zawodowej znajdują się w ustawie o PRM z 2006 r. Przedstawiciele zawodu od kilku lat domagają się jednak przygotowania osobnego uregulowania pracy ratowników, powołania i funkcjonowania ich samorządu zawodowego. Poselski projekt trafił do sejmowej Komisji Zdrowia, a prace nad nim zlecono specjalnej podkomisji.

Sto poprawek

Podczas jej posiedzenia, wiceminister zdrowia Piotr Warczyński poinformował, że jeszcze w czerwcu do Sejmu powinien trafić projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, który idzie w podobnym kierunku co poselski projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego.

- Rządowy projekt ustawy reguluje szereg kwestii związanych z zawodem, w tym poszerzenia uprawnień ratowników oraz kwestie związane z tworzeniem organów samorządu zawodowego, a także proces zdobywania uprawnień do wykonywania zawodów - podkreślał minister Warczyński.

W jego opinii z procedowaniem ustawy o zawodzie ratownika należałoby poczekać do czasu przyjęcia nowelizacji ustawy o PRM tak, by oba akty prawne uzupełniały się.

W trakcie spotkania zwracano uwagę, że poselski projekt wymagać może nawet 100 poprawek z uwagi na brak korelacji z systemem oraz brak w wielu miejscach przełożenia na inne ustawy.

Przedstawiciele ratowników

podkreślali podczas spotkania, że na regulacje dotyczące ich zawodu czekają już długo i zależy im, by stosowne przepisy były przyjęte możliwie szybko. Ze zdziwieniem przyjęli też informację ministra, że do Sejmu trafi w czerwcu projekt nowelizacji ustawy o PRM, którego - jak zauważyli - nie konsultowali.

Piotr Warczyński zapewnił, że do projektu wprowadzono postulaty ratowników i będzie on poddany konsultacjom.

Marian Zepchła z zarządu Krajowej Sekcji Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ Solidarność przyznał, że zmiany w systemie należy rozpocząć od nowelizacji ustawy o PRM, ale trzeba jednocześnie rozmawiać z przedstawicielami ratowników na temat kształtu przyszłej ustawy o ich zawodzie.

- Chciałbym uczulić na kwestie związane z finansowaniem ratownictwa. Oczekujemy wzrostu finansowania, którego nie było od 2009 r. Ratownicy kształcą się za własne pieniądze. Pogotowie samo kupuje sprzęt - podkreślał Marian Zepchła.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH