Szeroko komentowana wypowiedź ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, że zmiany po stronie płatnika będą polegały m.in. na tym, iż NFZ zacznie płacić za efekty leczenia, a nie za sam fakt leczenia, w branży medycznej została odebrana jako zwiastun przyspieszenia prac nad ustawą o jakości w ochronie zdrowia.

Multimedia

Projekt tej ustawy (przygotowany jeszcze za Ewy Kopacz) z lipca 2011 r. ma już swoją historię.

Kiedy w grudniu zeszłego roku zapytaliśmy Krzysztofa Suszka, dyrektora Biura Prasy i Promocji MZ, o losy projektu, odpowiedział, że w sprawie planów uzależnienia kontraktowania usług w szpitalach od jakości świadczeń (a to stanowi istotę proponowanych rozwiązań - red.) minister zdrowia zaproponował uwzględnienie w Wykazie Prac Legislacyjnych Rady Ministrów projektu ustawy o jakości w ochronie zdrowia.

Wyjaśniał jeszcze, że jeśli projekt zostanie zaakceptowany przez Radę Ministrów, a kierownictwo Ministerstwa Zdrowia dokona ostatecznych rozstrzygnięć co do jego treści, to trafi do konsultacji społecznych.

Później zapadła legislacyjna cisza, którą przerwała enigmatyczna wypowiedź szefa resortu, przywołując pytanie: Co dalej z ustawą?

"Informuję, że decyzja w sprawie procedowania projektu ustawy o jakości w ochronie zdrowia zostanie podjęta przez Zespół do spraw Programowania Prac Rządu" - odpisała nam 21 czerwca br. Agnieszka Gołąbek, rzecznik prasowy resortu zdrowia, zapytana o terminy prac legislacyjnych.

Wynika z tego, że gotowy projekt wciąż czeka w kolejce, by znaleźć się w porządku obrad rządu. Po niespełna roku jesteśmy więc w punkcie wyjścia, a nie trzeba dodawać, że Rada Ministrów ma się czym zajmować.

Tymczasem dyskusja o gratyfikowaniu szpitali za jakość leczenia trwa od lat. Ostatnio wróciła za sprawą nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, gdy wpisano zapis, że posiadanie przez szpital certyfikatu akredytacyjnego powodowałoby zmniejszenie sumy ubezpieczenia w odniesieniu do jednego łóżka szpitalnego o 10% (chodzi o ubezpieczenia szpitali od zdarzeń medycznych, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2014 r.).

Powiązano w ten sposób jakość świadczeń poświadczoną certyfikatem akredytacyjnym z ulgami finansowymi.

Innym przykładem zainteresowania jakością była dyskusja podczas jednej z sesji VII Forum Rynku Zdrowia (24-25 października 2011 r.) na temat finansowego premiowania wysokiej jakości usług medycznych oraz określania przez Agencję Taryfikacji, czym jest gotowość placówki do udzielania świadczeń, którą powinien uwzględniać NFZ podczas kontraktowania.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH