W nowelizowanej ustawie Prawo farmaceutyczne dopuściliśmy możliwość sprzedaży leków przez internet, ale z określonymi obostrzeniami. Pod rządami obecnej ustawy jest to "czyste" piractwo - powiedział wiceminister zdrowia Bolesław Piecha podczas konferencji prasowej 15 września.

Według ministra Piechy, inspiracją zmiany przepisów jest orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie skargi obywatela Niemiec na brak swobody sprzedaży internetowej. Jednak orzeczenie to dopuszcza tylko możliwość informowania, zbierania zamówień i płatności przez internet, ale nie wysyłania leków - przypomniano dziennikarzom podczas wspomnianej konferencji.

Dwa powody ostrożności

Zapewnienie odpowiednich warunków dostarczania leku jest jednym z powodów ostrożnego otwierania prawa na obrót apteczny. Drugim jest natomiast zapobieganie sprzedaży leków podrobionych lub handlu produktami nie mającymi nic wspólnego z lekami. - Problem ten dotyczy obecnie Europy Zachodniej - zapewnił główny inspektor farmaceutyczny Zbigniew Niewójt - gdzie w ostatnich pięciu latach drogą wysyłkową sprzedawano ok. 170 podrobionych leków, ale pierwsze dwa takie przypadki wykryła także policja w Polsce.
Nowe przepisy Prawa farmaceutycznego zaczną obowiązywać pod koniec I kwartału 2007 roku. Zalegalizowany zostanie obrót przez internet, ale tylko leków OTC, a handlować nimi będą mogły wyłącznie apteki. W ten sposób władze chcą zachować nadal kontrolę nad obrotem na rynku farmaceutycznym. Jego elementem ma być zaniechanie prac nad wprowadzeniem recepty elektronicznej.

Raczej bez odwołań

Obecnie resort czeka na ewentualne odwołania w sprawach kilku orzeczeń wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych, zabraniających działalności aptek internetowych. - Ich właściciele raczej zaniechają tej drogi administracyjnej, współpracując nad ostatecznym kształtem nowych przepisów - powiedział nam Zbigniew Niewójt. Chodzi m.in. o możliwość rozszerzenia obrotu przez internet także o leki na receptę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH