Nowa perspektywa, czyli mała rewolucja

Poprzednia finansowa perspektywa unijna, z lat 2007-2013, zasiliła polskie szpitale kwotą ponad 4,5 mld zł. Pozwoliła na gigantyczny skok w zakresie zakupu dla nich nowoczesnego sprzętu i aparatury.

Popatrzmy na bloki operacyjne. Była to kolosalna zmiana. Spowodowała zupełnie inną jakość leczenia pacjentów niż osiem-dziesięć lat temu - mówił Janusz Szafraniec, prezes zarządu Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed, podczas sesji "Aparatura i wyposażenie w jednostkach ochrony zdrowia" w trakcie XI Forum Rynku Zdrowia.

Nakłady na sprzęt i aparaturę w poprzedniej perspektywie unijnej spowodowały wielkie zmiany. To jednak, jak podkreślali uczestnicy panelu, dzisiaj jest już historią. To, co nas czeka w obecnej perspektywie finansowej, będzie dopiero prawdziwą rewolucją.

Pacjent zmieni rynek?

- Perspektywy wzrostu rynku wyrobów medycznych są ogromne. Na świecie wynoszą 10,8% globalnego PKB, a w Europie średnio 5,7%. Polska nadąża za światowymi i europejskimi trendami. W naszym kraju dzisiaj dostępna jest prawie każda technologia i każda aparatura - mówił Janusz Szafraniec. - W latach 2014-2020 czeka nas wydatkowanie na ten cel 12 mld zł. Będzie to trzykrotnie większa agregacja środków niż w poprzednim okresie. Jednocześnie dojdzie do zmiany struktury zakupów aparatury medycznej.

Jak podkreślał prezes Izby Polmed, coraz wyższe wymagania wobec placówek ochrony zdrowia określa wiedza pacjenta, która przekłada się na interakcję z lekarzem prowadzącym, kreuje jego oczekiwania, a tym samym rynek, jego konkurencyjność. Czasy, gdy pacjent trafia do określonego szpitala, bo nie ma innego wyjścia, mijają.

- To pacjent zmieni rynek wyrobów medycznych, zmuszając szpitale do wykorzystywania w leczeniu zaawansowanych wyrobów innowacyjnych, procedur mniej inwazyjnych, szybszych, bezpieczniejszych. To będzie bardzo duże wyzwanie dla szpitali, które muszą być coraz bardziej konkurencyjne. Widać to chociażby na przykładzie dyrektywy transgranicznej i wykonanych poza granicami kraju ok. 3 tys. operacji okulistycznych. W ten sposób odpłynęło 9 mln zł z naszego rynku - wskazywał Szafraniec.

Dostępność, spójność, równowaga

Jak podkreślała prof. Stanisława Golinowska, kierownik Zakładu Ekonomiki Zdrowia i Zabezpieczenia Społecznego Collegium Medicum UJ, kiedy dyskutuje się o wydatkach na system zdrowotny, zazwyczaj dotyczy to wydatków bieżących, w których nie ma zawartej części inwestycyjnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH