Computerland broni działającego na śląsku systemu Start

Wykonawcom śląskiego Start-u, firmie computerland, trochę się ostatnio dostało od Narodowego funduszu zdrowia. autorzy tego systemu odpierają jednak krytykę prezesa Jerzego Millera i zapewniają, że pilotaż kolejnego wariantu rejestru usług Medycznych nie jest potrzebny.
Rynek usług informatycznych dla oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia obsługują trzy spółki: ComputerLand, Kamsoft (przodujący dostawca oprogramowania dla aptek) i działająca w tym zakresie z Kamsoftem (w ramach konsorcjum) firma SPIN.

Reakcja na zarzuty

Kiedy został ogłoszony zamiar wykonania pilotażu RUM-u w województwie wielkopolskim Jerzy Miller, prezes NFZ oraz Zbigniew Religia, minister zdrowia oznajmili, że funkcjonujący na Śląsku START, wykonany zgodnie z założeniami RUM-u i uważany do niedawna za wzór do naśladowania w innych województwach, nie będzie brany pod uwagę przy nowym pilotażu ani przy późniejszym opracowaniu rejestru dla całego kraju.
Krytyka START-u dotyczyła m.in. tego, że system "jest spłaszczony i nietrafny" i "nie dostarcza informacji niezbędnych do walki z korupcją"; ponadto nie przesyła danych do centrali w trybie natychmiastowym (on line). Dodatkowe zastrzeżenia budzą zastosowane karty pamięciowe, uznawane za przestarzałe. Przedstawiciele ComputerLandu ostro zareagowali na te zarzuty.
- Pozwolę sobie na przypomnienie faktu, że jeszcze rok temu prezes Miller mówił o śląskim rozwiązaniu jako o bazie dla ogólnokrajowego RUM-u. Przymierzając się do stworzenia rejestru mówił wręcz, że "nie ma co wyważać otwartych drzwi". Byliśmy więc zaskoczeni decyzją o pilotażu w Wielkopolsce - przyznaje Michał Borowiecki, dyrektor generalny w sektorze zdrowia firmy ComputerLand.

Możliwa modernizacja

Spółka wykonała START 5 lat temu na zamówienie Śląskiej Kasy Chorych za około 22 mln zł, zgodnie z ówczesnymi możliwościami finansowymi płatnika. ComputerLand proponuje NFZ-owi modernizację systemu, m.in. uzupełnienie o dostęp do danych on line przez portale: pacjenta, świadczeniodawcy i apteczny. Przedstawiciele firmy oburzają się więc na zarzuty, że system nie spełnia wymogów Funduszu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH