Ministerstwo Zdrowia o rejestrach dawców szpiku kostnego.

W lutowym wydaniu Rynku Zdrowia (nr 2/2011) pisaliśmy o funkcjonowaniu rejestrów dawców szpiku kostnego w Polsce (artykuł "Zamiast zaufania - wymagania"). Poniżej publikujemy fragmenty stanowiska Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie.

r We wprowadzeniu do artykułu stwierdza się, iż "Fundacje muszą przekazać rejestry dawców szpiku kostnego". Pragnę zauważyć, iż żaden przepis prawa nie nakłada na ośrodki dawców szpiku obowiązku "przekazywania rejestrów". (...) Z tak przedstawionych informacji, a także z dalszej części artykułu czytelnik może wnioskować, iż zamiarem Ministerstwa Zdrowia jest odebranie dorobku fundacji prowadzących rejestry szpikowe, co pozostaje w oczywistej sprzeczności ze stanem faktycznym i prawnym.

(...) Wprowadzone zmiany w Ustawie z 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów mają na celu zapewnienie wysokiego standardu bezpieczeństwa i jakości procedur związanych z pozyskiwaniem potencjalnych dawców szpiku w celu zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów. Dane przekazywane do Poltransplantu nadal będą w posiadaniu ośrodków dawców szpiku. Z kolei rejestr Poltransplantu stanie się centralną bazą danych o pozyskanych potencjalnych dawcach komórek krwiotwórczych przez wszystkie polskie ośrodki (...).

Poltransplant uzyska np. możliwość weryfikowania, czy ta sama osoba nie znajdowała się w więcej niż jednym rejestrze (co wyeliminuje ryzyko wszczęcia kosztownych procedur doboru dawcy przez różne ośrodki wobec tej samej osoby. (...) r Podano informację, jakoby konieczność dostosowania się przez fundacje zamierzające wykonywać działalność o charakterze ośrodka dawców szpiku do nowych wymogów prawnych wynikała z wejścia w życie w kwietniu 2010 r. rozporządzenia w sprawie ośrodków dawców szpiku. Jest to stwierdzenie niezgodne ze stanem faktycznym, albowiem obowiązek ten powstał już na mocy art. 6 ustawy nowelizującej ustawę z 1 lipca 2005 r., która weszła w życie we wrześniu 2009 r. (...)
- W artykule zacytowano wypowiedź p. Urszuli Jaworskiej, prowadzącej fundację rekrutującą potencjalnych dawców szpiku (...). P. Urszula Jaworska podaje w wątpliwość wymóg posiadania lekarza przez ośrodek dawców szpiku będący fundacją. Należy stwierdzić, iż posiadanie osoby o ww. kwalifikacjach wynika ze specyfiki zadań ośrodka dawców szpiku oraz konieczności zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego potencjalnych dawców zgłaszających się do ośrodka. (...) Obowiązek zatrudnienia lekarza wynika również z przepisów dyrektyw unijnych, które implementuje znowelizowana ustawa (...) r Nie sposób zgodzić się z wyrażonym w artykule poglądem (wypowiedź p. Urszuli Jaworskiej), iż żądając przekazania danych o pozyskiwaniu potencjalnych dawców komórek krwiotwórczych, Ministerstwo Zdrowia i Poltransplant "nakłaniają fundacje do złamania prawa".
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH