Nigdy nie porzuciłem muzyki

Doktor Norbert Prudel: pianista, lekarz i menedżer

Przed ukończeniem 14. roku życia miał już za sobą sporo poważnych recitali i koncertów z dużymi orkiestrami, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Powierzano mu, nie tylko jak to często bywa w przypadku uczniów, wykonanie fragmentu jakiegoś utworu. Często musiał udźwignąć ciężar gry całego koncertu na fortepian i orkiestrę, co było sporym wyróżnieniem dla młodego człowieka. Jak nastolatek występował w roli solisty z filharmoniami między innymi z Opola i Częstochowy. Pytany o koncerty zagraniczne, z trudem dobywając je gdzieś głęboko z pamięci, wymienia wiele krajów europejskich.
- Na innych kontynentach, niestety, nie koncertowałem - mówi, śmiejąc się doktor Norbert Prudel. - Wie pan, długie i męczące podróże, na to nie było nigdy czasu.
Wydawałoby się, że tak utalentowany muzycznie młody człowiek całe swoje życie poświęci grze na fortepianie. Stało się inaczej - poświęcił je medycynie, ale z muzyką nigdy nie zerwał.

Koncerty, koncerty...

- Zawsze w tym, co robiłem, kierowałem się swoimi zainteresowaniami. Pasjonowałem się jednym i drugim - byłem i muzykiem, i lekarzem. Nigdy jednak muzyka nie przeważyła na tyle, aby się tylko jej poświęcić. Nie traktowałem jej jako zawodu. Będąc na trzecim roku uczelni muzycznej, postanowiłem zdawać na medycynę. Zdałem egzamin wstępny i było mi szkoda tego wysiłku. Zacząłem więc studiować, obok fortepianu, na wydziale lekarskim, co, nie ukrywam, też mnie zawsze pasjonowało. Przyspieszyłem więc z konieczności swoje studia muzyczne - wspomina doktor Prudel, od dwóch lat kierujący Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu Zdroju.
- W czasie studiów udało mi się pojechać na kursy mistrzowskie, na początku lat 80., do Wiednia, gdzie miałem okazję kształcić się pod kierunkiem prof Rudolfa Kehrera, a rok później pod kierunkiem prof. Aleksandra Jennera. Mocno w pamięci utkwił mi też wyjazd, jako studenta medycyny, do Portugalii na Światowy Festiwal Studentów, gdzie koncertując w Lizbonie, reprezentowałem Polskę.
Już jako lekarz koncertował Norbert Prudel z Filharmonią Śląską, Poznańską, dwukrotnie grał na koncertach w Łazienkach Królewskich w Warszawie, z okazji wręczania orderów Świętego Stanisława. Często występuje przy okazji imprez w Izbie Lekarskiej, brał udział w koncertach z okazji Światowego Zjazdu Polonii Medycznej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH