Niezbędni doradcy ministra czy pieśń przeszłości?

Wraz z podpisaniem 12 sierpnia br. przez prezydenta znowelizowanej ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia powróciło pytanie o rolę i zasady powoływania tych ekspertów. Pojawiły się nawet głosy, że funkcję należy zlikwidować, a miejsce konsultantów powinny zająć bezstronne gremia profesorskie finansowane z budżetu państwa.

Zdaniem zwolenników wspomnianego rozwiązania, tacy doradcy, będąc na wyłącznym utrzymaniu państwa, byliby gwarantem przejrzystości i transparentności w zakresie zadań, które dzisiaj realizują konsultanci. Tymczasem o chętnych na to stanowisko jakby ostatnio trudniej.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz uzasadniając konieczność wprowadzenia zmian w ustawie o konsultantach w ochronie zdrowia, wielokrotnie podkreślał, że celem nowelizacji jest wzmocnienie ich roli jako doradców ministra i wojewodów. Aby jednak do tego doszło, konieczne jest wyeliminowanie potencjalnych konfliktów interesów.

Dlatego - argumentował minister - informacje dotyczące m.in. prowadzenia badań klinicznych przez konsultantów czy udziału w kongresach naukowych sponsorowanych przez koncerny farmaceutyczne powinny być jawne. Konsultanci od 11 września br. muszą składać oświadczenia o braku konfliktu interesów.

Jak się wydaje, ustawowe zmiany spowodowały roszady i wakaty na stanowiskach konsultanckich. W woj. zachodniopomorskim jeszcze w pierwszej połowie września było ok. 70% wakatów. Podobnie sytuacja przedstawiała się w woj. pomorskim (40% wakatów) i lubuskim (30%).

Za powoływanie konsultantów wojewódzkich odpowiedzialni są wojewodowie. Pytani przez Rynek Zdrowia pełnomocnicy wojewodów twierdzą, że wakaty to tylko przejściowy stan, wynikający z zakończenia kadencji dotychczasowych konsultantów.

Dyrektor Mariola Cieśla z wydziału zdrowia Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego przekazała informację, że wakaty (rozmawiamy na początku września), to efekt trwającej procedury powoływania konsultantów wojewódzkich, która może trwać nawet 2-3 miesiące. Wynika to stąd, że decyzja wojewody o powołaniu odpowiedniego specjalisty do pełnienia funkcji konsultanta wojewódzkiego podejmowana jest w porozumieniu z ministrem zdrowia oraz właściwym konsultantem krajowym, po zasięgnięciu opinii okręgowych samorządów zawodów medycznych.

Dodatkowo wojewodzie składane są rezygnacje z ewentualnego ponownego sprawowania funkcji konsultanta wojewódzkiego przez osoby, których kadencja zakończyła się 5 czerwca 2014 r.

- Ma to związek m.in. z ustawą nowelizującą ustawę z dnia 6 listopada 2008 r. o konsultantach w ochronie zdrowia, nakładającą obowiązek składania przez konsultantów oświadczeń mających na celu wykazanie ewentualnego konfliktu interesów - przyznała dyr. Cieśla.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH