System VHP to szybka, skuteczna i przyjazna dla środowiska dezynfekcja pomieszczeń. Nie tylko szpitalnych.

Od pół wieku Armia Amerykańska prowadziła badania nad VHP (Vaporized Hydrogen Peroxide). Po to, aby ulepszyć technologie dekontaminacji przy wykorzystaniu ciekłej formy nadtlenku wodoru i zwiększyć ich skuteczność przeciwdrobnoustrojową - informuje dr Barbara Waszak, kierownik Działu Centralnej Sterylizacji i DDD Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy.
W połowie lat 80. naukowcy z korporacji Steris zauważyli, że aktywność sporobójcza H2O2 w fazie gazowej jest większa już przy niskim stężeniu w porównaniu z postacią ciekłą - dodaje Barbara Waszak.

Szerokie zastosowanie

Dr Bożena Jakimiak, kierownik pracowni sterylizacji Polskiego Towarzystwa Higieny: - W przeciwieństwie do swojej płynnej postaci, nadtlenek wodoru wykazuje większą skuteczność działania w krótszym czasie i przy mniejszym stężeniu.
Tym, co go wyróżnia, jest szerokie spektrum działania, począwszy od wirusów aż do najbardziej opornych spor bakteryjnych.
- Nowoczesny system VHP pozwala na szybką i skuteczną oraz przyjazną dla środowiska dezynfekcję pomieszczeń, takich jak sale operacyjne, karetki pogotowia czy kabiny samolotów - podkreśla Bożena Jakimiak.
- Środkiem aktywnie działającym w tym systemie jest nadtlenek wodoru w stanie gazowym, czyli VHP.
Dr Waszak: - Mikroorganizmy są niszczone przez wolne rodniki. A przecież wiadomo, że przeżycie mikroorganizmów w pomieszczeniach szpitalnych, powietrzu i na powierzchniach jest różne dla różnych grup drobnoustrojów, np. prątki gruźlicy mogą przeżyć w kurzu w miejscach suchych i zaciemnionych do 200 dni, a wirus HIV być aktywnym w środowisku wilgotnym do dwóch tygodni.

Mobilny system

Steris VHP to mobilny system dezynfekcji (redukujący lub zupełnie eliminujący wszystkie formy drobnoustrojów patogennych) i sterylizacji (proces, który fizycznie lub chemicznie eliminuje wszelkie żywe formy drobnoustrojów) pomieszczeń w niskich temperaturach. Podczas dezynfekcji suchy gaz jest równomiernie rozprowadzany w pomieszczeniu i przebiega w zamkniętym obiegu powietrza, co minimalizuje zagrożenie dla osób obsługujących.
- Gaz jest bezwonny, bezbarwny, nie powoduje korozji, a w wyniku jego rozpadu powstają tlen i woda. Dzięki temu system jest nieszkodliwy dla środowiska pracowników - tłumaczy dr Jakimiak.
Nadtlenek wodoru doskonale penetruje zakamarki sal operacyjnych, zabiegowych, wnikając w przestrzenie niedostępne dla ludzkich rąk czy oczu, także dezynfekujący sprzęt, urządzenia medyczne, ale i transport sanitarny czy lotniczy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH