Od 2017 roku wszyscy pacjenci posiadający prawo do świadczeń są bezpłatnie przyjmowani przez lekarzy POZ. Tymczasem w przychodniach rodzinnych nadal obowiązuje e-WUŚ, czyli konieczność weryfikacji ubezpieczenia zdrowotnego. Lekarze mają jednak wątpliwości, jak przyjmować nieubezpieczonych pacjentów - za darmo czy odpłatnie?

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia: obowiązujące od stycznia tego roku rozwiązanie ma charakter przejściowy. Od stycznia 2018 r., wprowadzając zmiany systemowe, resort zamierza odejść od zasady ubezpieczenia zdrowotnego. Wówczas wszyscy pacjenci, którzy będą potrzebowali pomocy medycznej, otrzymają ją na równych zasadach.

Chodzi o znowelizowaną ustawę z 4 listopada 2016 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Poz. 2173).

Status bez zmian

Monika Kowalska z Federacji Porozumienie Zielonogórskie zauważa, że nowa ustawa w rzeczywistości nie zmieniła statusu nieubezpieczonych i zasad ich finansowania.

- Porozumienie Zielonogórskie zwraca uwagę, że nowa ustawa nie realizuje hasła "POZ dla każdego". Jedyną realną zmianą jest to, że jeśli osoba nieubezpieczona skorzysta z pomocy lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ - a wie, że nie ma do tego prawa - to nie grożą jej konsekwencje finansowe, tak jak to miało miejsce dotychczas - podkreśla Kowalska.

Dodaje też, że zdaniem zarządu Porozumienia Zielonogórskiego, nie oznacza to, że osoby nieubezpieczone mają prawo do darmowych świadczeń w POZ, a jedynie tyle, że nie będą karane w przypadku złożenia fałszywego oświadczenia.

Nowe przepisy nie zwalniają też z obowiązku składania oświadczenia, jeśli w systemie e-WUŚ pacjent "wyświetli się na czerwono", a uważa, że jest ubezpieczony. Dla lekarza, pielęgniarki, położnej POZ jest to podstawa do udzielenia świadczenia. Jeśli pacjent tego nie zrobi, a system wykazuje go jako nieubezpieczonego, przychodnia ma prawo odmówić bezpłatnego świadczenia - czytamy w nadesłanym komunikacie Federacji PZ.

Porozumienie Zielonogórskie podkreśla także, że nowelizacja przepisów nic nie zmieniła w zasadach finansowania przez NFZ pacjentów nieubezpieczonych i tych, których system za takich uznaje. Nadal podstawą finansowania udzielanych im świadczeń jest złożone przez nich oświadczenie o tym, że mają prawo do świadczeń.

Milena Kruszewska, rzecznik prasowy resortu zdrowia, wyjaśnia, iż wprowadzone obecnie zmiany mają ułatwić dostęp do świadczeń POZ osobom, które posiadają prawo do świadczeń, chociaż system e-WUŚ tego nie potwierdza lub osobom, które - mimo że posiadają potencjalne prawo do świadczeń z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego - nie dopełniły obowiązku zgłoszenia do tego ubezpieczenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH