Niestety, to się może nie udać

Bank odmówi pożyczki, gdy nie będzie wiedział, w jaki sposób i kiedy nastąpi spłata

Praktycznie w każdym obszarze, w którym prowadzone jest partnerstwo publicznoprywatne, problem stanowi finansowanie i przekonanie strony prywatnej, że będzie miała zapewnione przychody. W ochronie zdrowia sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, bo NFZ zapewnia finansowanie w ramach kontraktów na rok, trzy lata, wyjątkowo na pięć lat.

Myślę, że to absurdalne zapisy, bo w Konstytucji nie mówi się o zagwarantowaniu obywatelom opieki zdrowotnej w kilkuletnich okresach, tylko w sposób ciągły. Bez uregulowania tych kwestii nie uda się ani PPP, ani uzdrowienie ochrony zdrowia. Dlatego, w moim przekonaniu, istnieje niebezpieczeństwo, że partner prywatny nie podejmie tego ryzyka i nie dojdzie do realizacji umowy.

Żywiec prowadzi całe postępowanie w sposób przemyślany. Słusznie zdecydowali się w tak niepewnej sytuacji na Prawo zamówień publicznych i dialog konkurencyjny. Efektem sensownego działania było 9 ofert i finalna oferta Kanadyjczyków - bardzo silnego, znanego podmiotu, który jest w stanie udźwignąć duże ryzyko. Tylko jak duże?

Jeżeli jednak nie będzie jakiegoś kroku w kierunku oczekiwań inwestora ze strony NFZ i Ministerstwa Zdrowia oraz zapewnienia dłuższego okresu finansowania, to mam poważne obawy, że konsorcjum nie dostanie z banku pieniędzy na sfinansowanie inwestycji w Żywcu. Nie chodzi nawet o wysokość pożyczki. Ważne są zasady i model regulowania należności. Bank nie wyłoży pieniędzy, gdy nie będzie wiedział, w jaki sposób i kiedy nastąpi spłata.

Jeżeli dojdzie do fiaska, to tylko z winy systemu blokującego długoterminowe finansowanie inwestycji. Żywiec nie powinien jednak rezygnować. Powtórzenie przetargu nie byłoby ujmą, bo robią to także najwięksi rynkowi gracze.

Autor: Krzysztof Siwek, dyrektor departamentu przygotowania projektów indywidualnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH