Co piąta osoba zakażona przewlekle HCV znajdzie się w grupie poważnych następstw tego zakażenia, czyli marskości oraz raka wątroby

HCV (Hepatitis C Virus) - wirus otoczkowy ssRNA - jest niezwykły, został bowiem zidentyfikowany i scharakteryzowany wyłącznie przy użyciu metod biologii molekularnej. Jest też przyczyną wirusowego zapalenia wątroby, a liczbę jego nosicieli na całym świecie WHO szacuje na 3% populacji. Wykryto do tej pory 6 jego genotypów.
Każdy z nich może zostać zmodyfikowany, tworząc serię podtypów. Wirus ten potrafi replikować nawet cząstki o osłabionej immunogenności, co znacznie utrudnia jego identyfikację. Jest bardzo skomplikowany, trudno więc się dziwić, że tak trudne jest znalezienie szczepionki. Badania nad nią nie wyszły poza II fazę kliniczną.

Konieczny program

Testy diagnostyczne na wirusa HCV na skalę masową pojawiły się w1993 roku, ale sytuacja epidemiologiczna na świecie, także w Polsce, jest stosunkowo słabo poznana.
Dr Paweł Grzesiowski z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego: - Mamy mało danych, bo zakażenia HCV obserwujemy dopiero od 1998 roku, kiedy to w Polsce zaczęto rejestrację przypadków potwierdzoną testami. Wiemy, że rocznie przybywa ok. 2 tys. przypadków. W Polsce na zakażenie wirusem typu C, częściej niż winnych krajach europejskich, zapadają młode kobiety. Tłumaczy się to zwiększoną intensywnością kontaktów ze służbą zdrowia (rodzenie dzieci), będących podstawowym źródłem zakażeń (7080%). Myślę tu o różnego rodzaju procedurach medycznych, wśród których częstą drogą zakażeń są zabiegi i badania endoskopowe. Inne drogi zakażeń to kontakt seksualny i używanie przez narkomanów wspólnych strzykawek.
Polska Grupa Ekspertów HCV zabiega o stworzenie narodowego programu zwalczania HCV, którego celem byłoby ograniczenie ilości zakażeń wirusem HCV przez wczesną diagnozę i wczesne podjęcie leczenia. Prewencja bowiem może polegać w tej chwili tylko na dotrzymywaniu standardów sterylizacji, higieny, dyscyplinie w przestrzeganiu procedur w jednostkach służby zdrowia (szczególnie przy drobnych zabiegach i stosowaniu dobrego sprzętu jednorazowego użytku).
- Jeżeli będziemy bagatelizowali problem zakażeń HCV - twierdzi profesor Waldemar Halota, przewodniczący Polskiej Grupy Ekspertów HCV - za kilka lat przez gabinety lekarskie przewinie się duża grupa ludzi, którym nie będziemy umieli pomóc, bo rozwój choroby tę pomoc uniemożliwi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH