Niestety, ten problem będzie narastał

Neurolodzy o leczeniu udarów mózgu i potrzebie lepszej dostępności świadczeń

Utworzenie poradni zaburzeń pamięci i Centrów Interwencyjnego Leczenia Udarów Mózgu - to niektóre tylko postulaty specjalistów, wskazujących na braki systemowe w polskiej neurologii.

Z danych WHO wynika, że w krajach rozwiniętych liczba osób powyżej 65. roku życia wzrośnie do 2030 roku z 10 do 23%, natomiast w krajach rozwijających się z 5 do 10%.

Z kolei liczba obywateli, którzy mają więcej niż 80 lat, wzrośnie pięciokrotnie.

Te liczby pokazują, w jakim tempie muszą rosnąć wydatki na leczenie chorób neurologicznych, związanych w większości z procesami starzenia.

Niebezpieczeństwo udaru mózgu wzrasta np. gwałtownie po przekroczeniu 65.

roku życia. Z kolei objawy otępienne po 65. roku życia pojawiają się u 1,9% populacji, po 80. roku życia już u co piątej osoby, a po 95. r.ż. cierpi na nie od 33% do 50% populacji.

Struktura opieki

- Ograniczenie zachorowalności i umieralności m.in. z powodu udarów mózgu jest jednym z celów strategicznych Narodowego Programu Ochrony Zdrowia na lata 2007-15. Wiele zaburzeń wieku podeszłego, związanych także z chorobami neurologicznymi, obejmuje Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego - wylicza działania urzędowe Wojciech Kłosiński, dyrektor departamentu zdrowia publicznego w Ministerstwie Zdrowia.

- Mamy również finansowany przez NFZ program terapeutyczny dotyczący leczenia chorych na stwardnienie rozsiane.

Dostępności dla wszystkich pacjentów brakuje, ale Fundusz co roku zwiększa środki na ten cel. Na przykład w 2004 roku skorzystało z niego 247 chorych, a w 2010 roku już ponad 3,5 tys. osób - dodaje Wojciech Kłosiński.

Struktura opieki neurologicznej w Polsce wygląda obecnie następująco: działają 232 oddziały neurologiczne, w tym 24 przeznaczone dla dzieci. Dysponują one łącznie 7915 łóżkami, co daje wskaźnik 2,1 łóżka na 10 tys. osób.

- Według danych z 2008 roku, na oddziałach neurologicznych leczyło się 282 tys. chorych ze średnim czasem pobytu 8,5 dnia. Wykorzystanie łóżek wynosiło średnio 83%, chociaż w niektórych regionach znacznie przekraczało 100%, np. w województwie wielkopolskim, co pokazuje istnienie niedoborów - ocenia dyrektor Kłosiński.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH