
Rok 2014 nie był zbyt łaskawy dla polskiej diabetologii. Zdaniem specjalistów cały czas pozostaje do rozwiązania wiele poważnych problemów związanych z leczeniem i zapobieganiem cukrzycy. Diabetolodzy wskazują na brak nowoczesnych narzędzi w leczeniu szczególnie cukrzycy typu 2. Uważają, że problemy związane z tą powszechną chorobą są marginalizowane przez decydentów.
Cukrzyca - zarówno typu 1, jak i typu 2 - w najbliższym czasie raczej pozostanie chorobą przewlekłą, a chorych będzie przybywać. Szczególnie wzrośnie liczba chorych na cukrzycę typu 2; jak tłumaczą diabetolodzy, jest to cena za... dobrobyt. Ludzie jedzą coraz więcej i są coraz mniej aktywni fizycznie. Druga przyczyna to starzenie się społeczeństwa - wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.
Koszty rosną
Jak tłumaczył podczas X Forum Rynku Zdrowia dr Krzysztof Chlebus z I Katedry i Kliniki Kardiologii, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, były wiceminister zdrowia, jeden z twórców raportu "Cukrzyca, ukryta pandemia 2014" przygotowanego przez GUMed i firmę Novo Nordisk, liczba powikłań związanych z cukrzycą dynamicznie rośnie. - Jeśli popatrzymy na dane z lat 2009-2012 z pewną ekstrapolacją danych do roku 2013, to mamy wzrost kosztów powikłań z 800 tys. zł do prawie 2 mld zł. To ogromna kwota wydawana w 70-75% na leczenie powikłań sercowo-naczyniowych. Część powikłań to też hipoglikemia - stwierdził dr Chlebus.
Zdaniem specjalistów koszty cukrzycy będą rosły, tym bardziej że ciągle nie jest refundowane nowoczesne leczenie, które zapobiega lub odsuwa w czasie wystąpienie powikłań. Diabetolodzy i diabetycy przez cały 2014 r. apelowali o refundację nowoczesnych leków inkretynowych. Niestety, bezskutecznie.
NRL apeluje
W apele o refundację nowoczesnych leków włączyła się nawet Naczelna Rada Lekarska, która niezwykle rzadko zabiera głos w takich sprawach. NRL w stanowisku wydanym 9 maja 2014 r. stwierdziła, że niezrozumiałym wydaje się fakt nieuwzględnienia na liście refundacyjnej leków przeciwcukrzycowych nowej generacji.
"Leki inkretynowe pozwalają odsunąć w czasie insulinoterapię, nie wywołują hipoglikemii, duża ich część zmniejsza łaknienie i pozwala kontrolować masę ciała, co podnosi jakość leczenia cukrzycy. Z kolei długodziałające analogi insulin podaje się rzadziej niż tradycyjne insuliny, co znacznie zwiększa komfort życia chorych. Istotnie zmniejszają one ryzyko hipoglikemii poposiłkowej, stabilizując poziom glikemii, co daje odczuwalną poprawę jakości życia pacjentów. Należy wskazać, że Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym nowoczesne leki przeciwcukrzycowe nie są refundowane" - czytamy w stanowisku NRL.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- NASTĘPNA »
- 11:55 Szczecin: pierwsze mieszkanie wytchnieniowe w mieście - otwarte
- 10:53 GIS ws. wycofania wafli kukurydzianych dostępnych w sieci drogerii
- 09:51 Gdańsk: w UCK wykonano zabieg trombektomii mechanicznej u 15-latka
- 08:00 Trzy duże wydawnictwa uznały, że książki o pielęgniarkach zainteresują czytelników
- PT, 21:41 Poznań: karetka zderzyła się z betoniarką, dwóch ratowników lekko rannych
- PT, 21:10 Opolskie: mieszkańcy Grodkowa nie chcą zamiany karetki "S" na karetkę "P"
- PT, 20:39 Parlamentarny zespół o dostępie do medycznej marihuany - drogi lek i nieprzygotowani lekarze
- 1 Korpus kontrolerski NFZ coraz bliżej. Czy to dobra zmiana?
- 2 Będą zmiany dotyczące SOR-ów i izb przyjęć. Posłowie pytają, resort tłumaczy
- 3 Eksperci: stwardnienie rozsiane nie oznacza niepełnosprawności
- 4 Starzeją się lekarze i pielęgniarki. Następców ze świecą szukać
- 5 Likwidacja NFZ? Wiceminister zdrowia: nie planujemy, ale chcemy...
- 6 Doktor Google będzie miał wreszcie konkurenta w certyfikowanym portalu dla pacjentów?
- 7 Śląskie: jest postępowanie ws. nieważności uchwały preferującej zaszczepione dzieci
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych