Bez dobrego prawa i odpowiednich środków dostosowanie szpitali do nowych warunków technicznych i sanitarnych pozostanie fikcją

Rozporządzenie ministra zdrowia z 22 czerwca 2005 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia oraz urządzenia zakładu opieki zdrowotnej, zelektryzowało środowiska medyczne. Resort szczegółowo zdefiniował swoje wymagania, które, w przypadku wielu szpitali, okazały się niewykonalne nie tylko ze względu na specyfikę starych budynków, w których nie da się stworzyć nowych pięter i korytarzy, ale przede wszystkim z racji wielomilionowych kosztów, których źródeł nie wskazano.
Rozporządzenie zostało wprawdzie zastąpione kolejnym, wydanym 10 listopada 2006 r., złagodzonym i zliberalizowanym, nie zmienia to jednak faktu, że dostosowanie szpitali pozostaje nadal palącym problemem. Minister Ewa Kopacz zapowiedziała, że spotka się w tej sprawie z dyrektorami szpitali, aby ponownie zabrać opinie, które pomogą w urealnieniu przepisów.

Stanowisko NIL

O zasadzie, że prawo nie działa wstecz, przypomniała resortowi zdrowia Naczelna Izba Lekarska, która w lipcu 2006 r. zajęła oficjalne stanowisko w sprawie rozporządzenia. Zdaniem NIL, przepisy tego aktu nie powinny dotyczyć ZOZów zarejestrowanych przed dniem jego wejścia w życie. Przemawiają za tym także przepisy techniczno-budowlane i wykonawcze do ustawy Prawo budowlane, w tym rozporządzenie ministra infrastruktury z 20 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75, poz. 690). Przepisy te dotyczą obiektów nowo projektowanych i budowanych po dacie wejścia w życie rozporządzenia.
Stanowisko NIL wskazuje także, że rozporządzenie ministra zdrowia jest niespójne z ustawą z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z 16 czerwca 2003 r. w sprawie uzgodnienia projektu budowlanego pod względem ochrony przeciwpożarowej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH