Ewa Rutkowska, adwokat w kancelarii Lovells

Prawo unijne reguluje refundację leków i ustalanie ich cen tylko w zakresie podstawowych kwestii proceduralnych, pozostawiając wybór konkretnego modelu w gestii państw członkowskich. Niemcy i Włochy przyjęły w tym zakresie odmienne rozwiązania.

Lista pozytywna i negatywna

We Włoszech obowiązuje pozytywna lista refundacyjna (Prontuario Farmaceutico Nazionale). Włoska Agencja do spraw Produktów Leczniczych (Agenzia Italiana del Farmaco, AIFA) odpowiedzialna za podejmowanie decyzji refundacyjnych umieszcza na niej tzw. produkty klasy A, obejmujące leki podstawowe, zapewniające minimalny poziom ochrony zdrowia, oraz leki do stosowania w chorobach przewlekłych. Nie są natomiast refundowane tzw. produkty klasy C - leki nie należące do grupy leków podstawowych albo leki uznane za zbyt drogie w porównaniu z ich efektywnością.
Kryteria brane pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku refundacyjnego to m.in.:

  • dostępność innych terapii i ich skuteczność
  • relacja kosztów do korzyści/ryzyka
  • ceny danego produktu w innych państwach Unii Europejskiej
  • przewidywany udział w rynku w kolejnych 24 miesiącach
  • wpływ na obciążenie budżetu publicznego płatnika.

Odmienne rozwiązanie zostało przyjęte w Niemczech, gdzie producenci nie muszą podejmować żadnych konkretnych kroków w celu objęcia swoich produktów refundacją. U naszych zachodnich sąsiadów w zasadzie każdy lek dostępny na receptę, który otrzymał pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, automatycznie podlega refundacji, pod warunkiem jednak, że nie znalazł się na liście negatywnej.

Wielu graczy, jedna komisja

W Niemczech około 90% obywateli ubezpieczonych jest w jednym z 250 publicznych funduszy ubezpieczenia zdrowotnego, spośród których największym graczem jest AOK - grupa składająca się z 16 funduszy, zrzeszających 25 milionów członków. 9% społeczeństwa korzysta natomiast z usług prywatnych firm ubezpieczeniowych.
Pomimo że niemiecki system nie przewiduje pozytywnych rozstrzygnięć co do objęcia leku refundacją, istnieją jednak mechanizmy kontroli efektywności terapii oraz ograniczania wydatków na refundację leków przez publiczne fundusze ubezpieczenia zdrowotnego. Ciałem o szerokich kompetencjach w tym zakresie jest Wspólna Komisja Federalna (Gemeinsamer Bundesausschuss, GBA) nadzorowana przez ministra zdrowia, w skład której wchodzą przedstawiciele organizacji reprezentujących publiczne fundusze ubezpieczenia zdrowotnego, lekarze ubezpieczenia zdrowotnego i szpitale.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH