W przypadkach, gdy zawodzi tania profilaktyka, trzeba drogo leczyć

Metody leczenia zmian rakowych i przedrakowych w obrębie szyjki macicy zależą od decyzji kobiety i lekarza prowadzącego. A jak mówi prof. Jan Zieliński, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, polscy lekarze mają wiedzę i możliwości leczenia na poziomie światowym. Choć wyposażenie szpitali nie jest jednakowe, sprzęt bywa przestarzały, a cytostatyki drogie i nie zawsze w pełni dostępne.
- Jednak każda kobieta znajdzie u ginekologa i onkologa odpowiednią do sytuacji pomoc - twierdzi prof. Jan Zieliński.

Cztery stopnie

Onkolodzy wyróżniają cztery stadia rozwoju raka i jedno przedrakowe. Forma przedinwazyjna jest bezobjawowa, rozwija się bez sygnałów ostrzegawczych, a jeśli już występują, to w postaci owrzodzenia powierzchniowego (nadżerki). Stadium zwane zerowym (przedinwazyjne), wykrywane kolposkopią, ogranicza się tylko na nabłonka.
Może tu być zastosowane leczenie metodą chirurgii laserowej, kriochirurgii, konizacji, czyli usunięcia fragmentu tkanki w postaci stożka oraz usunięcie komórek rakowych za pomocą pętli elektrycznej.
Jeśli badanie histopatologiczne wykaże, że rak rozwinął się i osiągnął jedno z czterech stadiów, wykonuje się badania uzupełniające (tomografię komputerową, rezonans magnetyczny), które umożliwią określenie rozprzestrzenienia się choroby i zajęcia (lub nie) węzłów chłonnych.
Stany inwazyjne objawiają się najczęściej krwawieniami z pochwy, ale czasami przebiegają bezobjawowo i wykrywane są dopiero w czasie rutynowego badania cytologicznego.
Stadia raka inwazyjnego (1-4) implikują metody leczenia. Są nimi radioterapia, chemioterapia i operacja chirurgiczna. Ta ostatnia to metoda stosowana najczęściej. Standardowy zabieg obejmuje tzw. histerektomię prostą lub radykalną, czyli usunięcie macicy bez sąsiadujących węzłów chłonnych lub wraz z nimi.
Zwykle usunięcie jajników nie jest konieczne.
Jeśli na raka szyjki choruje kobieta, która jeszcze chce urodzić dziecko, wykonuje się konizację jako równoważną metodę leczenia.

Wskazania chirurgiczne

Wskazania do leczenia chirurgicznego zależą od zaawansowania choroby. We wczesnym stadium raka szyjki macicy (1 i 2) histerotomia może być skojarzona z radioterapią, jednak wówczas efekty uboczne są większe i wiążą się z utratą funkcji jajników. Stosuje się ją więc w przypadkach, gdy zabieg operacyjny nie wystarcza i istnieje duże prawdopodobieństwo nawrotu choroby (np. stwierdzono przerzuty do węzłów chłonnych).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH