Szacuje się, że ok. miliona Polaków rocznie wyjeżdża w strefy zagrożenia chorobami tropikalnymi

Jedno z pytań ankiety o "stanie zdrowia dawcy szpiku": "Czy chorowałe(a)ś na malarię lub inne choroby tropikalne?". Jeśli chorowałe(a)ś, to nie będziesz dawcą szpiku. Krwiodawcą również. Choroby tropikalne przestają być dla Polaków egzotycznymi schorzeniami rodem z innego świata. Wręcz przeciwnie. Niektórzy naukowcy twierdzą, że wraz z postępującym globalnym ociepleniem zasięg ich występowania będzie przesuwał się na północ.
AIDS nie przyszedł do nas z Grenlandii, ale równikowej Afryki. Dziś mało kto pamięta o tym, że jeszcze stosunkowo niedawno tą chorobą zajmowali się specjaliści od medycyny tropikalnej. Również niewielu wie, że malarią można niekoniecznie zarazić się w brazylijskiej dżungli czy w Afryce. Zimnicę można "chwycić" już w kilku miejscach południowej Europy.
Jak na razie, na choroby tropikalne można zapaść tam, gdzie występuje klimat podzwrotnikowy i równikowy. Warto wiedzieć, że w 2001 r. Instytut Worldwatch podał, iż w latach 1975-97 na rynek farmaceutyczny wprowadzono 1233 nowe leki. Tylko trzynaście z nich opracowano po to, aby leczyć choroby tropikalne. Organizm tuziemca może poradzić sobie z lekką postacią malarii, w przeciwieństwie do Europejczyka.

Polski współczynnik

- Trudno o kompletne dane statystyczne obrazujące zachorowalność Polaków na choroby tropikalne. Trudno także jednoznacznie powiedzieć, że ten i ten rejon świata jest szczególnie pod tym względem niebezpieczny. Z pewnością nie należy bagatelizować zagrożenia, gdy jedzie się do krajów Afryki Subsaharyjskiej czy Azji Południowo-Wschodniej, na przykład Wietnamu czy Kampuczy. Statystycznie rzecz biorąc, 1% Europejczyków wraca zarażonych malarią z terenów zagrożonych malarią. To średnia w Europie. W Polsce natomiast ten współczynnik wynosi od 8 do 9%. Rocznie na zimnicę umiera w Polsce od jednej do trzech osób - informuje prof. Przemysław Myjak, kierownik Zakładu Parazytologii Tropikalnej w gdyńskim Krajowym Ośrodku Medycyny Tropikalnej.
Tenże Ośrodek (d. Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej) powołano do życia rozporządzeniem ministra zdrowia w 2001 roku. Od 2003 r. jest w strukturze Akademii Medycznej w Gdańsku. Senat tej uczelni utworzył Katedrę Medycyny Tropikalnej i Parazytologii (obejmującą Zakład Parazytologii Tropikalnej, Klinikę Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych) oraz Zakład Medycyny Tropikalnej i Epidemiologii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH